Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneğinden Ziyaret
ÖFKENİN YIKICI ETKİLERİNDEN KURTULMAK
Ergene Belediyesi Akıllı Şehirler Fikir ve Proje Uygulaması Yarışmasına Katılacak

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

ORTAK KARARLA HERŞEY ÇÖZÜLÜR

Yüksel İnce
ORTAK KARARLA HERŞEY ÇÖZÜLÜR
22.08.2017 / 11:44
İnsanın doğuşundan sonraki zaman tünelinde yürüdükçe, ruhsal dünyamız sevilmeye, beğenilmeye ve kabul görmeye ihtiyaç duyar.
Sevilmediğimizde, beğenilmediğimizde kabul görmediğimizde, karşımızda olanlara tepki vermemek hemen hemen imkânsız.
Çocukluktan başlayan bu beğenilme, sevilmeye aç olursak, yaşımız ilerledikçe ruhsal motivasyonumuz, giderekte davranış hallerimiz tepkili dışa vurumu oluşturur.
Evlilik kurumumuzda da sevgi ve beğeni eksikliği olursa, aile içi gerginlikler yaşanır. Anne, baba arasındaki gerginlikler ailenin diğer fertlerinide etkiler, davranış bozukluklarına neden olur evlatlar üzerinde.
Ata erkil toplum yapısında, ailelerin genel problemi, tüm sorunların konuşarak değil, birbirine bağrışarak tartışılması sonucunda, çocukların tüm motivasyonları bozulur halde idi.
Şimdilerde ise, çekirdek aile yapısında aile içi iletişimler daha heterojenleşti iletişim araçları sayesinde. Elimizdeki telefonlar, dizüstü bilgisayarlar bizi birbirimizden koparınca, aile içi tartışmalar umursanmaz oldu.
Ya da, kulaklara takılan müzik dinlemek veya telefon görüşmelerimizden dolayı tartışanların sesini duymazdan gelerek, kendimizi bir anlamda korumaya almamız aile içi gerginliklerde taraf olmamızı engelliyoruz artık. Bu durumda da aile içi sorunlardan uzaklaştığımızı sanıyoruz.
Halbuki her ailenin zaman zaman herhangi bir nedenle gerginlik yaratan şeyler olabilir. Sorunu aile fertleriyle tartışarak ve herkesin tartışılan konuda söyleyeceği ne varsa söylenmesini sağlayarak ortak kararla sorunu çözmek gerekir diye düşünüyorum.
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları


YAZARLAR