Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
Sosyal Güvenlik şemsiyesi delik deşik oldu
Kavaklı’da  Tarım Organize Sanayi Bölgesi  Kuruluyor
Klasik Araçlar  18 Mayıs’ta  Uzunköprü’de

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

ÜÇ ANALI USUL İLE ARICILIK

ÜÇ ANALI USUL İLE ARICILIK
23.08.2017 / 11:41
Bu da basit olarak, 3 kuvvetli arı ailesi yan yana getirilir. Her kovana arıların birleştirilmesi bahsinde anlatıldığı şekilde her üç aileye aynı koku verilmek suretiyle arıların çatışması önlenir. Bundan sonra 3 kovanın da üzerleri açılarak iki tane ballık konulur. Bu iki ballık üzerinde ayrıca bir ballık ilâve edilir. Böylece 3 ailenin arısının 3 ve ondan sonra tek tek konacak balıklarda çalışması sağlanır. En alttaki 3 kovanın üzerine tek konacak ballıklarda çalışması sağlanır. En alttaki 3 kovanın üzerine tabiatiyle ana ızgarası konulacaktır ki; analar üst kata çıkıp çatışmasınlar.
Yukarıdaki usulleri tatbik için iyi gözetime vakitleri olmayanlara pek tavsiye edilmez.
Anadolu’daki şartlara göre bizzat denediğimiz iki analı usullerle arıcılık konusundaki tatbikatımızdan bir kaçını faydalı olur ümidi ile kaydediyoruz.
DADAN KOVANINDAKİ DENEME
6 - 7 çerçevesinde arı bulunan dadan kovanını tam ortasından ikiye böldük. Bu bölmeyi her iki tarafa konulacak arıların diğer tarafa geçmemelerini temin için dip tahtasından itibaren örtü tahtasına kadar uzanacak sakilde ve arıların hortum ve antenleri vasıtasıyla da olsa çatışmaması için bölmeyi bölme çıtasının her iki tarafına elek teli geçirmek suretiyle yaptık.
7 çerçeveden 4 tanesini bir tarafa 3 tanesini bir tarafa koyduk. Birinin uçma deliğini kovanın bir köşesinden diğerininkini de bir köşesinden bıraktık. Ana arı 3 çerçeveli tarafta kaldı. Elde yedek bir ana bulunmadığından 4 çerçeveli tarafa ana ve ana memesi veremedik.
Anasız kalan bu dört çerçevedeki arılar derhal ana memeleri uzatarak kendilerine bir ana arı yetiştirdiler. Bu ananın çiftleşme uçuşundan dönünce kovanın diğer köşesindeki deliğe girmesi ihtimalinden endişe ederek beyaz renk kovanın ön kısmının yarısını maviye boyadık. 24 üncü gün 4 çerçevelik kısımda da genç ana arı yumurtlamaya başladı. Bu zamana kadar ilk analı tarafa ilâve edilen çerçevelerde doldu. Mayıs ayının sonunda bir tarafta 5 diğer tarafta 6 çerçeve vardı. Akasyalar çiçek açtığında eski ananın bulunduğu çerçeveyi kovanın bir köşesine çektik. Bölmeyi yanına koyduk. Diğer 10 çerçevede genç anaya kaldı. Ballığı ilâve ettik. O yıl mevsimin müsaadesizliğine ve gezginci arıcılık yapmamış olmamıza rağmen en çok balı o kovandan aldık. Diğer dadanlara o yıl ballık dahi ilâve edemedik.
Bu şekilde, sunî bir oğul alınmamış, iki aile bir kovanda çalıştırılarak sıcaklıktan ve 2 ananın yumurtlayarak mevcudun süratle artmasından fayda sağlanmıştır.
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları


YAZARLAR