Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
“Gribe iyi geliyor” diye bilinenler,  gerçekten faydalı mı?
Şarköy’de Meyveciliğe  Büyükşehir Desteği
OBEZİTE İLE BAŞ ETMENİN 7 YOLU

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

ARI AİLELERİNİN YAZ BAKIMI

ARI AİLELERİNİN YAZ BAKIMI
25.08.2017 / 11:43
Arıların hasat mevsimine girdiği yaz aylarında, arıcının uyanık davranmasını icap ettirecek bazı önemli şartlar vardır. Bunlar kısaca şunlardır:
GÜNEŞ ALTINDAKİ KOVANLARI SERİN BULUNDURMALI
Yazın kovanları mümkün olduğu kadar serin yerlerde bulundurmalıdır. Yersizlik ve gezginci arıcılık sebebiyle ağaç ve çardak altında bırakılamayan arı kovanlarının üzerine hasır, ot, saz, tahta parçaları, ağaç dalları koyarak gölgelik yapmalıdır. Bilhassa üzeri saçlı olan kovanlar, güneşin sıcaklığı ile el değdirilemeyecek kadar kızmakta bu sebeple de arılar sıcaktan çok müteessir olarak normal çalışamamaktadırlar. Bazen kovan içindeki mum bile erimekte, yeni oğullar kovanı terkedip kaçmakta ve anaç kovanlar mütemadiyen oğul vererek çok zayıflamaktadırlar.
Isı 32 dereceyi geçtikten, sonra arıların çalışması çok azalmakta 37 derece ise tamamen durmaktadır.
Atalarımız «YAZIN ÖRTÜ; KIŞIN KUYTU» sözünü arılar için tecrübe süzgecinden geçirerek söylememişler midir?
UÇMA TAHTALARIN GENİŞLETİLMESİ
Bal toplama zamanında arılar çok yüklü ve yorgun olarak kovana döndüklerinden ekseriya uçma tahtasına konamayarak, bitkin bir halde kovanın önünde toprağa veya otların arasına düşmektedirler. Bunu önlemek için bal toplama mevsiminde mümkün mertebe uçma tahtasını genişletmeli ve kovanın önüne kadar yükselmiş olan otları temizlemelidir.
Yağmacılığa karşı gerekli tedbir alınmalıdır.
Erkek arıların yok edilmesi hususunda işçi arılara yardım etmelidir. Bazen bu mevsimde işçi arıların kovanda mevcut erkek arıları yok etmeye çalışmaları şöyle dursun, bilâkis kovanda er arı yetiştirmeye çalıştıkları görülür. Bu hal kovanda mutlak bir düzensizlik olduğunun delili bulunduğundan kovanı açıp muayene etmeli, kovanın yetim kalıp kalmadığı, anasının ihtiyar olup olmadığı araştırılarak gerekli tedbirler alınmalıdır.
Civarda arıların istifade edeceği temiz su kaynakları yok veya var da uzakta ise, arılıkta daima temiz suluklar bulundurmalı ve bunların her gün su ile dolu olmasına dikkat etmelidir.
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları


YAZARLAR