Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
“Gribe iyi geliyor” diye bilinenler,  gerçekten faydalı mı?
Şarköy’de Meyveciliğe  Büyükşehir Desteği
OBEZİTE İLE BAŞ ETMENİN 7 YOLU

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

ARILARIN SU VE TUZ İHTİYACI

ARILARIN SU VE TUZ İHTİYACI
26.08.2017 / 09:17
Bilhassa yavrulamanın en bol olduğu ilkbahar ve yaz aylarında, arıların suya çok ihtiyaçları vardır. Kuvvetli kovanların Nisan ve Mayıs aylarında bir günde 1-2 kilo kadar su sarfettikleri anlaşılmıştır. Bu ihtiyaç yavrulama durumu ve havanın sühunetine göre değişmektedir.
Arılar suyu kovanda depo edemezler. İhtiyaç hasıl oldukça dışardan kursaklarında taşırlar. Yavruları beslemek için arıların suya ihtiyaçları olduğu gibi, kovan içerisinde mevcut sırlı ve şekerleşmiş baldan istifade edebilmeleri için de arıların suya ihtiyaçları vardır. Arılar su ihtiyaçlarını karşılayamadıkları vakit taze sürfelerin ihtiyacı için petek gözüne koydukları jelenin dahi suyunu emerek onların ölmesine sebep olurlar.
Nisan ve Mayıs aylarında gündüz, yemliklerle şurup verir gibi su verilebilir. Bilhassa yemleme deliğinden kapağı ince çivilerle ufak ufak delinmiş kavanoz yemliklerle su vermeli ve arıların bu suyu daha istekli ve kolay almalarını temin için arılara verilecek su içerisine bir iki çay kaşığı süzme bal ve yarım çay kaşığı tuz ilâve edilmelidir.
Şubat ayı sıcak ve kurak gider, kovanda yavrulama çoğalır ve Mart ayında da uzun müddet hava serin gider de arılar kovanlarından dışarı çıkamazlarsa, arılar yavruların muhtaç olduğu suyu taşıyamayacaklarından, bir şişe içerisine konan ılık suya bir fitil daldırılarak, fitilin ucu uçma deliğinden içeri verilir ve böylece arıların fitilin ucunu emerek su ihtiyaçlarını karşılamaları temin edilir. Gezginci arıcılık veya sair sebeplerle yazın arıların birkaç gün süren nakilleri esnasında da bu yolda fitille su vermelidir.
Kavanoz ve fitille müsait havalarda arılara su vermek tabiatiyle zor ve külfetli olduğundan, arıların ilkbaharda zaman kaybetmemesi ve pis sulara konmaması için arılık yakınında münasip bir yere bir musluk konulur. Musluk biraz açılarak suyun damla damla, meyilli olarak toprağa dayanmış bir tahtaya akması temin edilir. Bu tahtaya akan suyun hemen, aşağıya kaymaması ve yayılmaması için ve arıların daha kolaylıkla almalarım temin için tahtaya yılankavi olarak zikzaklı 1 cm. kadar genişlik ve 2 - 3 mm. derinlikte bir kanal (iz) açmalıdır. Bu kanalın baş ve son taraflarına daha genişçe ve derince bir yuva oymalıdır.
Suluklar güneş gören yere konulmalıdir. Arılar ılık suyu daha kolay alır. Bu sulukların sık sık temizlenmesi ve suyun her gün tazelenmesi faydalıdır.
Arıların gerek yavrularını beslemek gerekse balın olgunlaşma ve muhafazasını temin bakımından yeter miktarda tuza da ihtiyaçları vardır. Arılar bu ihtiyaçlarını lâğım ve hela ayaklarına konmak suretiyle temin ederler. Binaenaleyh arıların böyle pis yerlere konmaması için gerek arılığa koyduğumuz suluklara gerekse arılara verdiğimiz şeker şerbeti içine az miktarda tuz katmak faydalıdır.
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları


YAZARLAR