Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
Çocuk Oyunları Tiyatro Festivali Perdelerini Açıyor
Başkan Albayrak Çerkezköy'deki Yatırımları İnceledi
Evrenin Müziği Resim Sergisinin açılışı yapıldı

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

ARICILIKTA HAZİRAN AYI ÇALIŞMALARI

ARICILIKTA HAZİRAN AYI ÇALIŞMALARI
28.08.2017 / 11:44
Haziran’da her kovanın ilâvesi olmalıdır. Zira çayırlardaki çiçekler iyice açmıştır.
Arılarınızı her hafta kontrol ediniz. Bu ayda kovan her gün 3 - 4 kilo artmalıdır. Bir ilâve dolunca ikinci eklemeyi hemen koymalıdır. Çerçeveli bal üreticilerine, balı kovan içinde uzun zaman bekletmemelerini öğütleriz. Çerçevelerin bütün gözeneklerinin üzerine sırla kaplanır kaplanmaz çıkarmak icap eder.
Oğul veren kovanlardan oğul çıkış tarihini not ediniz. 21 gün sonra oğul veren arı ailesi hâlâ sürfe yapmamışsa arıları kovandan çıkararak bütün balları alınız. Ana yetiştirmediği anlaşılan bu arıları da analı zayıf bir kovanla birleştiriniz.
İkinci oğullar ekseriya birinci oğuldan 8 - 10 gün sonra çıkar. Bundan 2 - 3 gün sonrada son oğullar dediğimiz 3 ve 4’üncü oğullar çıkar. Son oğullar genellikle zayıftır. Bunları birleştirmek gerekir.
Oğul veren kovanları ihtimamla göz altında bulundurmak ihtiyatlı bir hareket olur. İkinci ve son oğulların anaları döllenmemiş olduğundan, hafif bir uçuşu vardır. Bu sebeple kovandan oldukça uzaklara konabilir. Bu oğulların anaları 2 - 3 gün sonra havada döllenmeye çıktığı zaman, oğulu ana arıyı takipten menetmek için alınacak tedbir, kovana, her yaştan yumurta ve sürfelerı ihtiva eden bir çerçeve koymaktır.
Şayet akasya ve ıhlamur balı elde etmek istiyorsanız, akasya ve onun arkasından ıhlamurların çiçek açtığı mevsimde kuvvetli kovanların analarını bir ana ızgarası yardımı ile 2 - 3 çerçeveye hapsediniz, ikinci katlarda kısa zamanda akasya ve ıhlamur balı yaptıra-. bilmek için, yanyana duran iki kovandan birini saat 10 - 12 sıralarında kaldırınız. Başka bir yere koyunuz. Bu kovanın dış işlerde çalışan arılan da bal yaptıracağınız kovana kavgasızca gireceğinden, ballığa çıkış ve ballığı kısa zamanda arıların doldurması mümkün olur.
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları


YAZARLAR