Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
“Gribe iyi geliyor” diye bilinenler,  gerçekten faydalı mı?
Şarköy’de Meyveciliğe  Büyükşehir Desteği
OBEZİTE İLE BAŞ ETMENİN 7 YOLU

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

ARICILIKTA TEMMUZ AYI ÇALIŞMALARI

ARICILIKTA TEMMUZ AYI ÇALIŞMALARI
29.08.2017 / 10:57
Temmuz ayında arılar çeşitli yoncalar ve bilhassa lavanta çiçeklerinden bal derlemeğe başlarlar. Ağaçlıklı bölgelerde, hava şartlarının da etkisiyle meşe, ıhlamur, akça kavak ve böğürtlen gibi bazı ağaçların yaprakları, ballı bir sıvı çıkarırlar. Bu balımsı maddeden arıların kısa zamanda çok miktarda bal yaptıkları görülür. Bazı bölgelerde, bal hasadı hemen hemen bittiği zaman; arıcıların kovanlarını 3 km.’den daha yakın olmayan yukarıdaki ağaçların bulunduğu bölgelere götürmeleri çok faydalı olur.
Bal hasadı, arıların aktivitesini kaybettikleri görülür görülmez hemen başlamalıdır. Bu ayda bal daha sıvı (akıcı) olduğu ve bu sebeple süzülmesi daha kolay olacağı için, ağustos veya eylül ayını beklemeyiniz. Bu bal sonbahar balına nazaran daha beyaz olur, kalitesi de mükemmeldir.
Bal süzme makinesinden çıktığında, klapeli bir musluğu olan derince bir kap içinde bir hafta kalacaktır. Bu suretle balın, tam anlamı ile olgunlaşmamış olduğu hallerde, balı ekşileştirmesi muhtemel olan su, yüzeye çıkacaktır. Zayıf arıları beslemekte kullanılacak bu balı ayırmak arıcılar için pek basit bir iştir.
Daha sonra balınızı, toptan satışlar için bidon yahut fıçılar içine yerleştiriniz. Perakende satacaklarınızı tabiî, cam ve naylon kavanoz ve kutular gibi uygun kaplar içine koyarsınız. Bu kaplar, herhalde kura yerlerde muhafaza edilmelidir.
Bal üreticisinin, ballarını kolaylıkla satabilmeleri için balını, şekil, büyüklük ve etiket gibi hususları dikkate alarak iyi bir şekilde tüketiciye takdim etmelerini bilhassa belirtmek isteriz.
Bu ayda bal nadirleştiği zaman, yağmacılık korkusunun daha da artması dikkate alınarak zayıf kovanların giriş deliklerini daraltınız.
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları


YAZARLAR