Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
Sosyal Güvenlik şemsiyesi delik deşik oldu
Kavaklı’da  Tarım Organize Sanayi Bölgesi  Kuruluyor
Klasik Araçlar  18 Mayıs’ta  Uzunköprü’de

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

ARICILIKTA AĞUSTOS AYI ÇALIŞMALARI

ARICILIKTA AĞUSTOS AYI ÇALIŞMALARI
30.08.2017 / 10:49
Sıcak ve rutubetli Ağustos ayı özellikle doğu Anadolu’nun bazı bölgelerinde bol bal verir. Ağaçlıklı bölgelerde orman ağaçlarının balsıra dediğimiz balımsı maddesi de üretimi artıran faktördür. Balın çok olduğu bölgelerde, oğul verme tekrar başlayabilir. Hatta oğulların da TORUN oğul verdikleri görülebilir.
Ballı bitkilerin az olduğu bölgelerde, yağmacılığı önlemek ve güve kelebeklerinin kovan içine yumurta püskürtmelerine mani olmak için uçma deliklerini daraltmak gerekir. Giriş delikleri 8 - 9 mm. den daha yüksek olmamalıdır.
Yiyecek veya mevcut itibariyle zayıf arı ailelerini beslemeye kalkışmanız bu ayda yağmacılık tehlikesi doğurur. Bu sebeple bu gibi zayıf aileleri birleştirerek kuvvetlendiriniz. Aksi takdirde arılarınız güve kurtları tarafından istilâ edilerek sönecektir.
Yetim kovanlar da komşu arı aileleri ile birleştirilmeli ve balı tamamen alınmalıdır.
İki arı ailesini birleştirmek için her gün yarımşar metreyi geçmemek üzere zayıfı kuvvetlinin yanına getiriniz. Çerçevelerin üzerini açınız. Arılara bol duman verip, herhangi bir parfümle kokulandırılmış (aromatize edilmiş) ballı suyu ihtiva eden bir pulverizatörle İçindeki sıvıyı püskürtünüz. (Yukarıda belirtilen parfüm, naneli alkol olabilir), zayıf kovandaki çerçeveleri çıkarıp, sürfeli çerçevelerin hepsi bir araya gelecek tarzda diğer kovana yerleştiriniz.
ARICILIKTA SONBAHAR MUAYENESİ VE KIŞA HAZIRLIK
Büyük bir emek ve masraf ihtiyarı ile meydana getirilerek iyi kazançlar sağlayan arılarımızın, kışa emniyet içinde girebilmeleri ve ilkbahara da kuvvetli çıkabilmeleri için, son bal hasadından sonra kovanların esaslı bir muayeneden geçirilerek, aşağıda sıralanan hususlara dikkat edilmesi lâzımdır.
KOVANDAKİ BAL MİKTARI
Kovanlarda kış ihtiyacı için kâfi miktarda ve iyi kalitede bal bulunması, arıların kışı emniyetle geçirebilmeleri ve ilkbaharda da yavru yetiştirmek faaliyetini hızlandırmaları bakımından önemlidir. Fenni kovanlarda kışa girerken ortalama 10 - 15 kilo bal bırakmak lâzımdır. Kovanda ne miktar bal bırakıldığını hesap etmek için; her iki tarafı dolu langstrot çerçevelerinin 3 kilo, dadan çerçevelerinin ise 4 - 5 kilo bal aldıklarını göz önüne getirmelidir. Orta kısımlarda bulunan çerçevelerin yalnız üst ve yan kısımlarında bal kemerleri bulunduğu, ön ve orta kısımlarında bal bulunmayacağı da nazara alınmalıdır. Bir desimetre karelik her iki yüzü dolu bir petekte 400 - 500 gram bal vardır.
Yapılan muayenede kovanda kâfi miktarda bal bulunmadığı anlaşıldığı takdirde; elde mevcut ballı çerçeveler varsa ilâve etmeli, yoksa süzme bal veya şeker şurubu vererek eksik tamamlanmalıdır. Bu maksatla verilecek şeker şurubu, soğukların başlamasından asgari bir ay evvel verilmelidir.
Sonbaharda arıları beslemek için verilecek şeker şurubu biraz daha koyu kıvamda olmalı, ilkbaharda ana arıyı yumurtlamaya teşvik için verdiğimiz şurup bir kısım şekere bir kısım su katmak suretiyle değil iki kısım şekere bir kısım su katmak suretiyle verilmeIidir.
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları


YAZARLAR