Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
Santranç  turnuvası  Dünya’da da  izleniyor
AŞKLA SARILMAK  KALP HASTALIĞI  RİSKİNİ  AZALTIYOR
BÜYÜKŞEHİR’E BAĞIMSIZ ADAY ETHEM ARDA

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

ARILARDA SONBAHAR BESLENMESİ

ARILARDA SONBAHAR BESLENMESİ
05.09.2017 / 11:59
Eylül sonlarına kadar, içindeki bal miktarı en az 12 kg.’ı bulmayan arı ailesini beslememiz gereklidir.
En iyi besleme usulü, 1, 2 veya 3 adet petekli balı, ya müşterek bir kovan yahut da çerçeveler ilâvesiyle vermektir.
Bu olmadığı takdirde, akşamları saat 17 ile 13 arasında bal şurubu, şekerli su ile yiyeceği tamamlamak lâzımdır.
Bal şurubu 5 - 6 kilo su için 12 - 13 kg. civarında bal ihtiva etmelidir. Veya 10 kg. şeker, 1,5 kilo val ve 6 litre su... 15 - 16 kg.lık bu şerbet 10 kg. yiyeceğe tekabül eder.
Giriş deliklerini daraltmayı sabahleyin erkenden şerbet kaplarını kaldırmayı da ihmal etmeyiniz.
Unutmayalım ki, hem yağmaya mani olmak, hem de çabuk ve kolay besleme yapmanın en mükemmel yolu, kuvvetli arı kovanlarından alınan çerçeveleri, zayıf kovanlara yerleştirmektir.
Yukarıda anlatıldığı şekilde sonbaharda arıların şeker şurubu veya balla beslenmesine mümkün mertebe erken başlamalıdır. Anadolu’da eylül ayında şerbetleme başlamalıdır. Her aileye gecede 250 -300 gram hesabıyla haftada 3 - 4 kere şerbet vermelidir. Ailenin bu suretle beslenmesi ana arının tembih edilerek o yıl son bir hamle ile yumurtlaması, yavru miktarının çoğalması ve böylece de kışa kuvvetli bir mevcutla girmesi sağlanacağı gibi, eğer noksan gıda ile giriyorsa bunu ikmale de yardım eder. Genellikle, arıların çoğalması bal mevsiminde sona erer. Sonbaharda şerbetleme yapılmayacak olursa arılar kışa bu yaşlı fertlerle gireceklerdir. Şüphesiz ki; genç kuvvetli arılar, yaşlı arılardan daha iyi ve hava değişikliklerine, sıcak ve soğuğa ihtiyar arılardan daha çok mütehammildir. Büyük bir kısmı yaşlı arılardan teşekkül eden arı aileleri bahara çıkmadan kışın sönerler. Bu sebeple de Eylül şerbetlemesini ihmal etmemeli, ananın yumurtlamasını teşvik ile kışa genç arılarla girmesini sağlamalıdır.
ARİ İLÂVE EDİLEREK KUVVETLENDİRİLMESİ
Zayıf ve kışa gireceği çıkacağı şüpheli olan adi kovanların bazen imhası icap eder. Bu takdirde adi kovandaki bütün bal ve mumlar alınır, kalan arılar usulüne göre zayıf kovanlara verilmek suretiyle aile kuvvetlendirilebileceği gibi pek kuvvetli ailelerden alınacak bir iki adet arılı çerçeve ilâve edilmek suretiyle de muvazene sağlanır.
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları


YAZARLAR