Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
“Gribe iyi geliyor” diye bilinenler,  gerçekten faydalı mı?
Şarköy’de Meyveciliğe  Büyükşehir Desteği
OBEZİTE İLE BAŞ ETMENİN 7 YOLU

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

ANA ARININ DURUMUNU KONTROL

ANA ARININ DURUMUNU KONTROL
06.09.2017 / 11:45
Sonbahar muayenesinde arıların sıhhatli ve sağlam olup olmadığı da incelenmelidir. Arılar hasta ve sakat anaları beğenmediklerinden onu öldürürler ve bu geç mevsimde de yeni bir ana arı yetiştirmeye muvaffak olamayarak öksüz kalırlar, öksüz bir ailede kışı emniyetle geçiremez, fazla yorgun ve yağlı analar kışın ölmeseler bile ertesi ilkbaharda fazla yumurtlayamayarak ailenin zayıf kalmasına sebep olurlar. Bu bakımdan böyle sakat ve yaşlı analara sahip ailelere genç ve sağlam analar verilmeli, elde yedek bir ana yoksa anası genç olan diğer zayıf kovanlarla birleştirmelidir.
İKİ AİLEYİ BİRLEŞTİRMEK SURETİYLE KUVVETLENDİRME
Yaz sonunda 3-4 çerçeveyi kaplıyacak kadar arısı bulunmayan ailelerin beslenmesi suretiyle kuvvetlendirilmesi zordur. Fuzulî emek ve masraftır. Bunun için arıların birleştirilmesi suretiyle; kışa emniyetle girmeleri ve ilkbahara da kuvvetli çıkarak verimli olmaları sağlanır.
Arıların iyi bir şekilde kışlatılmasının mutlak kaidelerinden birisi zayıf kovanları kışlatmamaktır. Zayıf arı ailelerinin sonbaharda birleştirilmeleri icabeder.
Bazı arıcılar kışa girerken kovan adedini azaltmamayı bir şeref meselesi telâkki eder. Pek tabiî bu yanlış bir zihniyettir; zira müteakip ilkbaharda arılık daha acıklı bir şekilde küçülecektir.
Sonbaharda yetim kovanlar muhakkak surette birleştirilmelidir. İki zayıf kovan birleştirilirken ana arılardan en iyi olanı bırakılır, diğeri öldürülür. Önceden birleştirilecek kovanları yavaş yavaş biribirine yanaştırmak ihtiyatkârlık olur. Bilâhare kovanlardan birisinin arıları çerçeveleriyle birlikte diğerine aktarılır. Umumiyetle havalar soğuk iken yapılan birleştirmelerde arıların biribirleriyle mücadele etmeleri mevzuubahis olamaz. Ama bu bir kaide değildir. Şu halde kovanları birleştirdikten yarım saat sonra işlerin yolunda gidip gitmediğini araştırmanız icabeder. Eğer bir mücadele nazarı dikkatinizi celbederse o şekilde duman vermelisiniz ki artık arılar yekdiğerlerini tefrik edemesinler. Yarım saat sonra aynı durum tekrar edecek olursa yeniden duman vermek icabeder. Umumiyetle bu usulün sulh ve sükûnu temin edememesi varit değildir.
Hararetle tavsiye edebileceğimiz basit ve iyi bir usul de şudur :
Birleştirmeden birkaç saat evvel her iki kovan içerisine 4-5 cm. eninde ve boyunda birer bezi uçuş deliğinden içeriye sokunuz ve üzerine apimel denen maddeden dökünüz. Bezin bir ucuna bilâhare dışarı çekmek için ince bir tel raptetmeyi unutmayınız. Bundan sonra hiçbir güçlüğe uğramaksızın kovanlarınızı birleştirebilirsiniz. Apımelin kokusu mücadeleye engel olur.
(Bak.: İlkbahar bakımında arılar nasıl birleştirilir?)
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları


YAZARLAR