Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
Çocuk Oyunları Tiyatro Festivali Perdelerini Açıyor
Başkan Albayrak Çerkezköy'deki Yatırımları İnceledi
Evrenin Müziği Resim Sergisinin açılışı yapıldı

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

KOVANLARIN KIŞLAMAYA HAZIR BİR VAZİYETE GETİRİLMESİ

KOVANLARIN KIŞLAMAYA HAZIR BİR VAZİYETE GETİRİLMESİ
07.09.2017 / 11:49
Yukarıda açıklandığı şekilde sonbahar muayenesi ve güz şerbetlemesi yapıldıktan sonra, ilkbahara kadar hiç açılmamak üzere kovan şu suretle kışa hazırlanır:
1- Kovanlarda arıların işgal edeceği miktardan fazla olan boş petekler ile, ailenin kışlık ihtiyacından fazla olan ballı çerçeveler çıkarılmalı ve çerçeveler kovanın bir köşesine itilerek, yahut da orta kısmına alınarak kuluçkalık daraltılmalıdır. Arı ailesi kuvvetli ve alt kata tamamen dolduruyor veya aile iki katta dolu olarak kışlatıyorsa tabii bu ameliyeye lüzum hasıl olmayacaktır.
Ballı çerçeveler yan kenarlara, bal kemerli çerçeveler orta kısımlara gelecek şekilde kovandaki çerçeveler tanzim edilmelidir. Sık sık ellenerek çerçeve yerleri değiştirilmeyen kovanlarda bu tertip ve tanzimi arılar kendileri en iyi olarak tanzim edebilirler.
Kovan dip tahtası iyice temizlenmeli ve ilkbahar muayenesindeki temizliğin kolaylığı için dip tahtasına ambalaj kâğıdı serilmelidir.
Bölme tahtası, her iki tarafa konulmayıp da yalnız bir tarafa konulduğu takdirde bunun kuzey tarafa veya kış rüzgârlarının hâkim estiği tarafa konulmasına dikkat etmelidir.
2- Bölme tahtası ile kovan cidarı arasında kalan boşluğa ot yastık, ambalaj talaşı, gazete kâğıdı veya benzeri şeyler doldurularak arıların kış soğuklarından müteessir olmaması sağlanmalıdır.
Keza kovanın üst tarafına, varsa özel surette yapılmış yastıklar, yoksa ot, talaş vesaire ile iyice besleyerek kapak sıkıca kapatılmalıdır. Kapağın ot veya talaşı iyice bastırarak soğuk girecek hiçbir yer bırakmaması için kapak, ortasından veya iki yanından telle iyice sarılmalı yahut da kapak üzerine ağırca bir cisim koymalıdır. Kışı uzun geçen ve kış aylarında arıların hiç uçuş yapmaya fırsat bulamayacağı yerlerde, eğer kovanın üzerinde örtü tahtaları varsa bunlar da tamamen kaldırılarak telis örtü ve yastıklarla üst kapağın altı takviye edilmelidir ki kovanda hasıl olan rutubet kolaylıkla üst taraftaki yastıklar sayesinde çekilsin, örtü tahtaları ile kışa sokulan ve yemleme deliğini olsun camla değil seyrek bir telis ve üzerine yastıkla kışa sokulmamış kovanlarda ekseriya yan kısımlardaki ballı çerçevelerin küflendiği müşahede edilir.
Bazı arıcılar, kovanın üst tarafına tam boyda bir örtü yaydıktan sonra ballığı boş olarak kuluçkalık üzerine oturturlar ve bu boş ballığın içine ot, saman, hızar talaşı ile doldururlar, örtü tahtasını koyarak kapağı kapatırlar. Bu takdirde kovanın soğuktan üst kısmının daha iyi muhafaza edileceğine şüphe yoktur.
3- Kovanın rutubet almaması için yerden biraz daha yükseltilmesi, yağmur ve kar sularının kolaylıkla akması için kovanın ön tarafa doğru hafifçe meylettirilmesi faydalıdır.
4- Uçma deliğinin tamamıyla kapatılması doğru değildir. 1-2 cm. boy ve 7-8 mm. yükseklik kalacak şekilde uçma deliğini daraltmalıdır ki; arıların tenefüslerinden hasıl olan gaz dışarı çıkabilsin ve suhunetin 16’dan yüksek olduğu ılık kış günlerinde arılar dışarı çıkabilsin. Anadolu’da eksern yıllar arılar Aralık- Ocak ve Şubat aylarında dışarı çıkar ve hatta Ocak ve Şubat’ta çiçek taşıma fırsatı bulabilirler. Etrafın karla örtülü fakat suhunetin arıların çıkmasına müsait olduğu günlerde kovan kapıları kafes telle kapatılmalıdır ki arılar çıkmasınlar. Çünkü kar üzerine konan arılar donar bir daha kalkamazlar, ölürler.
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları


YAZARLAR