Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
Çocuk Oyunları Tiyatro Festivali Perdelerini Açıyor
Başkan Albayrak Çerkezköy'deki Yatırımları İnceledi
Evrenin Müziği Resim Sergisinin açılışı yapıldı

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

ARICILIKTA EKİM AYI ÇALIŞMALARI

ARICILIKTA EKİM AYI ÇALIŞMALARI
09.09.2017 / 09:14
Havanın soğumasını beklemeyiniz. Ekim ayında yiyecekleri yeterli olmayan kovanların besinlerini mutlaka tamamlayınız. Geç verilen yiyeceklerin üzeri sırlanmayacak olursa kolaylıkla ekşiyecektir.
Arıları beslemek için şayet arılar hâlâ dışarı çıkıyorlarsa terci-hen bal veriniz. Hava soğuksa kandil şekeri.
Bilhassa bu ay, arı gruplarının yanına, kış için yiyeceği çok olan kovanlardan alınmış ballı çerçeveler koymak şayanı tercihtir.
2 kg. lık çerçeve halindeki bal, 3 kg. lık süzme baldan daha faydalıdır.
Bazen, bazı arı ailelerinin balı toplayıp biriktirmediği, yahut balı çok daha ağır ağır yaptığı görülür. Bu gibi kovanlar kontrol edilmeli ve nüfus bakımından kuvvetli değilse diğer komşu kovanlarla birleştirilmelidir.
Bu ayda arılar havanın çok soğuk olmadığı zamanlarda, açması gecikmiş olan bazı çiçekler üzerindeki polenleri toplamak için öğle sıralarında çıkarlar.
Fundalıklara yahut kara buğdaya götürülmüş arılar bu ay sonlarında arılıklara geri getirilir. Şayet geceler çok soğuk oluyorsa kovanların girişini daraltmaiıdır.
Ekim ayı arı satışına müsaittir. Bu ay içerisinde çok uygun şartlarla arı bulmak mümkündür.
Balı çıkarılmış ve arılara temizletilmiş olan ilâve çerçevelerini yedek olarak ballık veya büyük dolaplar içerisine yerleştiriniz. Yahut bu ilaveli ballıkları istif ederek deliklerini iyice tıkadıktan sonra kükürt dumanı veriniz veya daha iyisi carbon tetra klorür koyarak kapakla örtünüz. Havaya nazaran daha ağır olan dumanları ilâveler üzerine yayılarak güve kurtları tahribatından bu boş çerçeveleri koruyacaktır.
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları


YAZARLAR