Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
Sosyal Güvenlik şemsiyesi delik deşik oldu
Kavaklı’da  Tarım Organize Sanayi Bölgesi  Kuruluyor
Klasik Araçlar  18 Mayıs’ta  Uzunköprü’de

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

ARILARIN KIŞLATILMASI

ARILARIN KIŞLATILMASI
12.09.2017 / 11:52
Kovanlar ya bulundukları bahçe veya açık arılıklarda bırakılarak açıkta, yahut da kapalı boş oda veya mahzenlerde kışlatılırlar.
Arılar ideal olarak, harareti değişmeyip sabit kalan ve sühuneti 6-8 derece arasında olan rutubetsiz mahzenlerde kışlatılırlar ise de bu zor ve masraflıdır.
Arılan kışın oturma odalarında veya ahırlarda kışlatmakta büyük bir tedbirsizliktir. Zira sühunetin sık sık değişeceği, gürültü, patırtı ve yüksek sühunet olacağı bu gibi yerlerde arılar kovan içinde rahatsız olup fazla bal sarf edecekleri gibi ishal hastalığına da yakalanırlar.
Havadar, sakin, rutubetsiz boş odalarda 6 - 8 dereceyi muhafaza etmek şartiyle, arıları emin olarak kışlatmak da mümkün ise de, bu dahi zor ve masraflıdır. Odanın sühuneti yükselince pencereleri açarak havalandırmak, sühunet çok düşünce soba yakmak ve 6 - 8 dereceyi muhafaza etmek lâzımdır.
Binaenaleyh, Erzurum ve Kars havalileri gibi Anadolu’nun yüksek yayla mıntakaları hariç, yurdumuzun hemen her bölgesinde, soğuk ve şiddetli rüzgârlardan korunmuş kuytu yerlerde yiyecekleri ve arı mevcutları bol ve yukarda anlatıldığı şekilde kışa iyice hazırlanmış mazbut kovanlarda arı ailelerini açıkta da gayet emin olarak kışlatmak mümkündür. Çok soğuk mıntakalarda dahi yan ve üst kısımları ot, saman, talaş veya kuru yapraklarla 15 - 20 cm. kalınlığında sarılarak, üzerine katranlı muşamba veya keçe geçirilmiş olarak mükemmelen kışlatılabilmektedir.
Tokat havalisinde alt katı tamamen dolu kovanların örtü tahtaları üzerine birkaç gazete kâğıdı sererek kapağını kapamak, alt katı doldurmamış kovanlarda ise yalnız bölme tahtası ve aradaki boşluğa sap, saman, hızar talaşı, kırıntılar doldurmak ve keza üst kısma gazete sermek suretiyle 10 yıldan beri hep dışarda kışlattığımız kovanlarda tek telefata rastlanmamıştır.
Arılar, her nereden kışlatılırlar ise sessiz ve sakin, rahatsız edilmeyecek bir yere bırakılmalıdır.
Kışa mazbut kovanlarla sokuşmuş kovanların kar altında kalması da bir mahzur teşkil etmez. Bilakis kovanı sıcak tutması bakımından faydalıdır. Kovan üzerine yığılan karların süpürülmesi zahmetine de katlanmamalı, fakat kovan üzerinde buz tabakasının teşekkül etmesine, delik ve çatlaklar varsa su sızmasına meydan vermemeye çalışılmalıdır.
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları


YAZARLAR