Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
Çocuk Oyunları Tiyatro Festivali Perdelerini Açıyor
Başkan Albayrak Çerkezköy'deki Yatırımları İnceledi
Evrenin Müziği Resim Sergisinin açılışı yapıldı

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

ARI-KIŞ VE KAR

ARI-KIŞ VE KAR
13.09.2017 / 11:42
Ekim veya Kasım aylarında, hazırlanarak, kışa sokulmuş olan kovanlar şimdi dışardadır. Artık havalar soğuk olduğundan, ilkbaharın güllük, güneşlik rüzgârsız olacağı ve sühunetin 20 dereceyi bulacağı Mart-Nisan aylarına kadar kovanlar açılmaz.
Kış aylarında bazen havaların güzelliğine aldanarak, kovanları açmak doğru değildir. Kış düzeninin bozulmasına ve ailenin sönmesine sebep olur.
Eğer arılarınızı, su geçirmez mazbut kovanlarda kuvvetli aileler ile kışa sokmuş onlara 8-10 kilo kadar bal bırakmış, uçma deliklerini 1 - 5 cm.’ye kadar küçültmüş ve “Yazın Örtü, kışın kuytu” atasözüne uyarak; şiddetli rüzgârlardan masun, güneş görebilen yerlere de bırakmış iseniz, soğuklardan hiç korkmadan, arılarınızın çalışacağı güzel günleri huzurla bekleyebilirsiniz.
Bu ayda arılar en hafif sarsıntılardan dahi müteessir olurlar. Üzerlerindeki karı temizleyeceğim diye kovanları sarsmak, kış kümesindeki arıların dip tahtasına dökülerek ölmelerine sebep olur. Kovanlar üzerinde ve uçma deliği önündeki karın temizlenmesine lüzum yoktur. Kovan içine su sızmadıktan sonra, karın faydası bile vardır. Kovanları dış tesirlerden korur.
Kar içinden az da olsa hava değişimi olabileceği gibi, uçma deliği çevresindeki karı, içerden gelecek sıcaklık eriterek, önde genişçe bir kar içi boşluğu da husule getirir.
Ancak, karlar eridiğinde, kovanların uçma deliklerinde ölmüş arılar varsa bir çöple sıyrılıp atılır.
Kışa girerken, kovanların arka kısmını 2 - 4 cm. kadar kaldırıp da ön tarafa doğru hafif bir meyil vermedi iseniz, karların erimeye başladığı ılıkça bir günde bu işi hemen yapınız.
Bazı arıcılar, eskiden yapılmış olan tavsiyelere uyarak, kışın ılık, fakat karlı günlerinde arılar dışarı çıkıp kar üzerine konarak ölmesinler diye uçma deliklerinin önünü kafes tel ile kapatırlar.
Bu müdahale de mahzurludur. Faydası zararından az olur. Tel kafes arkasında ölen arılar uçma deliğini kapatarak hava akımının önlenmesine, arıların havasızlık ve rutubetten sönmesine sebep olur.
İptidaî kovanlarla, pek mazbut olmayan eski ve çürük fennî kovanların içine farelerin ve diğer zararlıların girmemesi için, yine arı çıkabilecek delik bırakmak şartıyla bir kafes telle kapatılmaları faydalı olur.
Ormanlarda ağaç kovukları içinde, dağlarda kaya oyuklarında, meskenlerin duvar boşlukları veya çatı aralarına yerleşmiş arı ailelerinin, önündeki veya üzerindeki karları temizleyecek ne bir insan ne de bir hayvan eli vardır.
Keza; buralardaki arı barınaklarının uçma deliği önüne kafes tel geçirecek sihirli bir elde mevcut değildir.
Tokat ilinin 400 metre rakımlı Reşadiye ilçesinde, uçma deliklerine tel kafes, geçirdiğimiz ve çok soğuk gecelerde uçma deliklerini pamuk parçaları ile tıkadığımız arılarda yüzde 30-100 arasında telefat verdiğimiz halde, aynı sene, aynı ilçenin 1200 rakımlı Bereketli Bucağında bırakıp, kışın hiçbir müdahalede bulunmadığımız kovanlarımızda tek bir telefat, peteklerde küf, v.s. gibi anormal duruma rastlamadık.
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları


YAZARLAR