Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
Çocuk Oyunları Tiyatro Festivali Perdelerini Açıyor
Başkan Albayrak Çerkezköy'deki Yatırımları İnceledi
Evrenin Müziği Resim Sergisinin açılışı yapıldı

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

KIŞLATMADA GENEL BİLGİLER

KIŞLATMADA GENEL BİLGİLER
14.09.2017 / 11:45
İyi bir kışlamanın arı ailesinde oldukça önemi vardır. Bunu gerçekleştirmek için iki şart lüzumludur.
Birincisi arı ailesinin kuvvetli olması, yani nüfusunun kabarık bulunmasıdır.
İkincisi de uygun havalandırma ve yeter derecede yiyecektir. Bunlara ilâveten arılarımızı hayvanlara ve kötü hava şartlarına karşı korumakta önemlidir.
Kovanlar toprak üstüne konulmamalıdır. Arı, rutubete karşı soğuktan çok daha hassastır.
1- Nüfus: Kışa giren bir arı ailesi en aşağı 5 çerçeveyi işgal etmelidir. Aksi halde birleştirmek gereklidir. 1300 - 1400 arılık küçük bir aile, ayda 500 gram kadar bal yer. Halbuki, 15 - 20 bin arılı bir aile topluluğu da bu miktardan fazla bal yemez.
2- Yiyecek: Bir arı ailesinin kış boyunca yiyeceği bal miktarını kesin olarak tesbit oldukça güçtür. Bu miktar, havalandırılmaya, arının kuvvetine ve havanın sıcaklığına göre değişir gayri muntazam bir kış, arıların çıkışma imkân veren güzel bir havayı takip eden şiddetli bir soğuk tüketimi artıracaktır.
Pratik olarak, bir arı ailesini açlığa mahkûm etmemek için ona 14-15 kg. iyi cins bal bırakmak ihtiyatlı bir harekettir.
Çevrenizde yumurtlama 20 Şubat’a doğru başlar. Hava arıların çıkışına müsaitse ve civarda da ballı çiçekler yoksa, kovandaki bal tüketimi önemli derecede artar. Kovanları bazen arkalarından tutup kaldırarak kovandaki bal miktarını aşağı yukarı tahmin etmeliyiz.
Bir fennî kovan, (içindeki balmumu, çiçektozu, arıların ve kovanın kendi ağırlığı dikkate alınırsa) 40 kgr. geliyorsa içinde 14 kg. bal vardır.
Sylviae, yorgun bir arının 12 saat içinde yiyeceği bal miktarı 12 miligramdır diyor. Bu miktar, faaliyet göstermeyen veya yarı faaliyetteki bir arı için 3 miligrama kadar düşer.
1 ekimden 20 şubata kadar iyi bir arı ailesinin aylık tüketimi nadiren 700 gramı geçer. Bu tarihten itibaren emilen bal miktarı kurtçukların yetişmeye başlaması yüzünden önemli miktarda artar.
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları


YAZARLAR