Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
“Gribe iyi geliyor” diye bilinenler,  gerçekten faydalı mı?
Şarköy’de Meyveciliğe  Büyükşehir Desteği
OBEZİTE İLE BAŞ ETMENİN 7 YOLU

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

ARILARIN AÇIK HAVADA KIŞLAMASI İÇİN BAZI ÖĞÜTLER

ARILARIN AÇIK HAVADA KIŞLAMASI İÇİN BAZI ÖĞÜTLER
15.09.2017 / 11:45
Bizim fikrimizde, Türkiye’de arıları açıkta kışlatmak daha uygundur. Alınacak tedbirler:
- Şiddetli rüzgârlara karşı çit - perde veya bina arkaları.
- Rutubete karşı tablanın altına yerleştirilmiş 20 - 40 cm. yükseklikte takozlar.
- Güneşe karşı, giriş kısmı önüne, eğik olarak tesbit edilmiş tahtalar. Bu tahta üzerinde arıların çıkışına imkân veren, üçgen şeklinde 3-4 küçük delik bulunmalıdır.
Bazı eski ve usta arıcılar, daha ağustos ayı sonunda, küçük dozlar halindeki beslemelerle yumurtlamayı arttırırlar. Böylece kışlama için, kötü hava şartlarına daha mukavim genç ve dinç arılar elde etmiş olurlar.
ARILARI BODRUM VEYA YERALTI AMBARLARINDA KIŞLATMA
Ailesi grubundan ayrılmış tek bir arı, istirahat durumunda +8 derecenin altındaki bir sıcaklığa dayanamaz. Toplu durumdaki arılar -12 dereceye kadar tehlikesizce uyuşuk durumda kalabilirler.
Kışın, dışarıdaki sıcaklık eksi 1 derece olduğu zaman kovanın içi, geri taraflarda artı 7 derece, ön taraflarda artı 19 derece, orta kısımda ise artı 28 derecedir.
Arılar 14 derecede kısa, 17 derecede uzun uçuşlar yapmaya başlarlar. 27 derecede ise petek inşa etmeye ve yavru yetiştirmeye başlarlar.
Yazın dış ısı 30 derece iken bütün kovan’ın içi 34 derecedir. 35 dereceden itibaren arılar sakal yaparlar veya giriş kısmında kanatları ile kuvvetli bir havalandırma yapmaya mecbur olurlar.
Arılarımızı rutubetsiz bir mahzene, bir yeraltı ambarına veya kuru ot yığını içine koyarak 6 ilâ 10 derece arasında istikrarlı bir sıcaklığı kolaylıkla sağlayabiliriz.
Kanada, Rusya ve çok soğuk memleketlerde sık sık kullanılan bu usulün uygun olup olmadığı halen münakaşa konusudur. Elde edilen sonuçlar da birbirini tutmamaktadır.
Root, mahzende kışlatmayı daha faydalı bulurken, arıcılığın babası Dadant açıkta kışlatmayı tercih etmektedir.
Amerikalı Colvon, 15 Kasım’dan 1 Mart’a kadar 4 arı ailesinin açıkta 26 kg., bina içinde 22 kg., bodrumda 21 kg. bal yediğini kaydetmektedir.
Bir Rus arıcısı ise, arıların açıkta eksi 25 derecede, bodrumda artı 6 derecedekine nazaran çok daha iyi kışladığını müşahede ediyor.
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları


YAZARLAR