Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
Santranç  turnuvası  Dünya’da da  izleniyor
AŞKLA SARILMAK  KALP HASTALIĞI  RİSKİNİ  AZALTIYOR
BÜYÜKŞEHİR’E BAĞIMSIZ ADAY ETHEM ARDA

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

MAHZENDE VEYA YERALTI AMBARINDA KIŞLATMAK İÇİN BAZI TAVSİYELER

MAHZENDE VEYA YERALTI AMBARINDA KIŞLATMAK İÇİN BAZI TAVSİYELER
16.09.2017 / 09:20
Arılar, yeraltı ambarı (Silo) da kışlatılacaksa, açılacak hendekler 45 cm. derinliğinde ve iki kovanı yan yana rahatça yerleştirecek genişlikte olmalıdır. Kovanlar putreller üzerine alınmalı, birikecek suların akışına imkân verecek eğik bir arkı bulunmalıdır.
Çatısı önce saz veya samanla, sonra hafif bir toprak tabakasıyla örtülü olmalıdır.
Yerinin kuru ve biraz da karanlık olması elzemdir. Hafif hava cereyanı zararlı değildir.
ARICILIKTA ARALIK AYI ÇALIŞMALARI
Bu ayda arıların artık hak ettikleri istirahat ve sükûnete büyük ihtiyacı vardır. Yeter miktarda yiyeceği bırakılmış, rüzgâr, rutubet ve soğuğa karşı tedbiri daha önceden alınmış kovanları hayvan zararına karşı da korumak gibi tedbirleri almalıdır.
Bu tedbirlerden ayrı, kovanların civarına birkaç fare kapanı koymayı ihmal etmeyiniz. Arıların yerini değiştirmek, zayıf ve kuvvetli kovanları yanyana koymak gibi hususlar düşünülebilir. Bu takdirde çerçevelerin sallanmamasına çok dikkat edilmelidir. Bu soğuk ayda dip tahtasına dökülen arılar tekrar koloniye iltihak edemeyeceklerinden ölürler.
Kovanlarda, tam bir sükûnetin hüküm sürdüğü bu ayda kovanlarınızı dıştan zaman zaman inceleyiniz. Herhangi bir hareket veya mutad olmayan bir gürültü farkederseniz kargaşalığın sebebini tesbite çalışınız.
Şayet birkaç adet zayıf ve küçük kovanınız varsa, bunları çok kuru bir mahzene kapatabilirsiniz. Havalar müsaade ettiği zaman; bunlar tekrar çıkarılabilir.
Kovan mevcudunu artırmayı düşünüyorsanız boş zamanlarda kovan imal etmek, çerçevelere tel ve mum takmak gibi işleri yapma fırsatını kaçırmayınız.
Aralık ayı aynı zamanda ballarınızı en iyi fiyatla ve toptan satabilme zamanıdır. Çünkü bu ayda çok koz helvası imal edilir.
Şekercilerle konuşmayı ihmal etmeyiniz. Ayrıca Veteriner, eczacı, likörtst, bakkal, otel sahipleri ve ilâç yapan aktarları ziyareti ihmal etmeyiniz.
Ayrıca bütün muhtemel müşterilerinize, uygun birer ifade ile yazılmış prospektüsler gönderiniz.
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları


YAZARLAR