Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
Çocuk Oyunları Tiyatro Festivali Perdelerini Açıyor
Başkan Albayrak Çerkezköy'deki Yatırımları İnceledi
Evrenin Müziği Resim Sergisinin açılışı yapıldı

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

OCAK AYINDA ARILIK

OCAK AYINDA ARILIK
18.09.2017 / 11:25
Arıların bulunduğu bölge neresi olursa olsun, soğuklar devam ettiği sürece arıları yerinden oynatmamayı öğütleriz. En ufak bir kımıldatma ısı kaybına sebep olur. Bu ısı kaybı da arıları az veya çok miktarda bal emmeye zorlar.
Arıları, güneşten, rüzgârdan, hava cereyanlarından ve bilhassa rutubetten korumak da önemlidir.
Arılar, çok soğuk düşük ısılara bile kolayca dayanabilirler. Rutubet onlara çok daha zararlıdır. Kovanların altına bir çıta koyarak öne doğru eğik olmasını sağlayınız. Bu eğik, toplanmış olan suların kolaylıkla akmasına imkân verir.
Şayet kovanların giriş yerleri bir kar tabakası ile kaplı ise, bu bava akımını önler, özel bir fırça ile hafifçe süpürmek gereklidir.
Şayet havanın sıcaklığı arıları çıkmaya teşvik için yeter derecede fazla ise, kovanların önüne saman, kuru ot veya kül yaymak faydalı olacaktır.
Kovan’ın içine güneş ışınlarının girmesini önlemek için, küçük bir tahta veya kiremit parçasının giriş kısmının önüne yerleştirilmesi faydalıdır.
Uçma deliğinin yüksekliğini daraltarak arılan farelerden koruyunuz. Eğer arılar sepet kovanlarda ise fareler deliği büyülterek içeri gerebilirler. Bu takdirde arılığa fare kapanları yerleştirmek gereklidir.
Bu ayda, çok zayıf olan arı ailesini beslemek gerektiği takdirde, iyeceği önden değil, yukardan arılara vermek icap eder. Sulu yiyecekler verilmez. Kışın arılara katı yiyecek vermek gerekir. Mesela andi şekeri. Beslemede daima yağmayı göz önünde bulundurunuz.
Ocak ayında, güzel havalarda arı ailesinin satılması ve yerlerinin değiştirilmesi mümkündür.
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları


YAZARLAR