Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
Sosyal Güvenlik şemsiyesi delik deşik oldu
Kavaklı’da  Tarım Organize Sanayi Bölgesi  Kuruluyor
Klasik Araçlar  18 Mayıs’ta  Uzunköprü’de

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

ŞUBAT AYINDA ARILIK

ŞUBAT AYINDA ARILIK
19.09.2017 / 11:19
Şubatta kovanlara yapılacak ihtimam hemen hemen ocak ayınınkinin aynıdır. Şayet, havalar çok soğuk ise arılar kovana gerekli sıcaklığı temin etmek için daha fazla miktarda bal emmişlerdir. Eğer kış biraz yumuşak geçmişse, arılar erkenden sürfeler hasıl etmeye başlamışlardır. Her iki halde de kovanın sarfettiği bu bal miktarını nazara almak lâzımdır. Arılan nisan ayının bol çiçekli günlerine kadar aç bırakmamaya çalışmalıdır.
Bu ayda arılar sürfe yetiştirmeye başlar. Arılık yakınında şayet su yoksa, bir yalak koymayı unutmayınız. Arıların boğulmasına mani olmak için, tahta veya saman parçalarının yerleştirilmiş olduğu su kaplan bu maksadı sağlamak için yeterlidir.
Şayet kış çok soğuk ve rutubetli geçmiş ise arılar dizanteriye yakalanmışlardır. Bu hastalığa yakalanmış olan kovanları destekler vasıtasiyle yükseltiniz. Bu sayede hava yenilecek ve ekseriya hasta arıları iyileştirecektir.
Şubat sonlarında bazı bölgelerde badem ağaçları çiçeklenmişlerdir. Güney bölgelerde, müsait yıl ve yerlerde bazı arıcılar, çok yüksek kalitedeki bu balı toplarlar. Fındık, defne, (taflan), söğüt, akdiken ve bazı meyve ağaçları da bu ay sonunda tomurcuklanmaya başlarlar.
Arıların çok aramış oldukları ve sevdikleri hodan çiçeklerinin tohumları bu aydan, nisan ayına kadar tarlalara atılabilir, lavanta ve biberiye çiçeklerini de dikebilirsiniz arılar için. Şayet havalar ılık gidiyorsa, kovanların dip tahtalarını temizleyiniz.
Bu ayda çok ağır olmasa da, arı ailelerini satın alabilirsiniz. İlkel kovanların orta bir ağırlıkta olması, nüfusunun çok olduğu hakkında bir fikir verir. Petekleri çok siyah olmayan kovanları tercih ediniz.
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları


YAZARLAR