Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
Santranç  turnuvası  Dünya’da da  izleniyor
AŞKLA SARILMAK  KALP HASTALIĞI  RİSKİNİ  AZALTIYOR
BÜYÜKŞEHİR’E BAĞIMSIZ ADAY ETHEM ARDA

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

KIŞIN ARI KOVANLARININ HAVALANDIRILMASI

KIŞIN ARI KOVANLARININ HAVALANDIRILMASI
20.09.2017 / 11:29
Grup halindeki arılar çok fazla soğuklara bile tahammül edebilirler.
Doolittle, -26 derece sıcaklıkta, çerçeve örtüsü, çatısı ve tablası olmayan bir kovanı bir ağaca astı. 24 saatten daha fazla bir müddet, sonra arı yine mükemmel bir durumda idi.
O halde arı kovanlarımızı kuvvetli bir şekilde havalandırmak hususunda tereddüt etmemeliyiz. Fakat bu iş hiçbir zaman hayvan vs.’ye karşı emniyeti ihlâl etmemelidir.
Çerçeve üzerleri, tahta parçaları ile değil, mesamatlı maddelerle örtülmelidir. Çuval bezi, izoleks hasır gibi. Bu örtü ile kapak arasında kalan boşluğa, kuru yapraklar, tahta talaşı, mantar, kuru ot, saman, veya gazete kâğıdı doldurulmalıdır. Çerçevelerin üzerini bazı arıcılarımızın yaptığı gibi su geçirmiyor diye, naylon parçaları ile örtmek katiyyen doğru değildir.
Rutubeti önleme ve iyi bir havalandırmayı sağlamak için kovanlarımıza % 2 nisbetinde öne doğru bir meyil vermemiz gerekir. Türkiye Tavukçuluk ve Arıcılık Enstitüsünün 1967 yılında yaptığı yeni kovan projelerinde bu konunun üzerinde önemle durulmuştur. 2 yıldır Devlet işletmelerinde yapılan kovanların, dip tahtaları % 2 meyilli olarak imal edilmektedir. Çerçeve alt çıtaları ile dip tahtası arasında kalan açıklık, önde 2,5 cm. olduğu halde, arka kısımda 1,5 cm.’dir. Bu sayede kovan içerisine su birikmesi önlendiği gibi, iyi bir havalanma da sağlanmaktadır. Kovanlarını bu şekilde yaptıran arıcılarımızın, kışın kovan gerisini takozla yükseltmek külfeti de kaldırılmış olmaktadır.
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları


YAZARLAR