Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
Sosyal Güvenlik şemsiyesi delik deşik oldu
Kavaklı’da  Tarım Organize Sanayi Bölgesi  Kuruluyor
Klasik Araçlar  18 Mayıs’ta  Uzunköprü’de

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

ARI ZARARLILARI

ARI ZARARLILARI
21.09.2017 / 11:30
Hemen hemen her arıcının yakından tanıdığı ve mücadele tarzını sorduğu, PETEK KURDU (Güve), arı kovanlarındaki peteklerde büyük tahribat yapan ve arı ailelerinin sönmesine sebep olan önemli bir zararlıdır.
Gümüşi (gri) renkte kanatları olan ve bir yere konduğu zaman beşik örtüsü biçiminde görülen 1,5-2 cm. uzunluğundaki kelebeklere, arıcılarımız bilhassa akşamları, arılıklarında rastlamışlardır.
Bu kelebekler, bilhassa zayıf olan arı ailelerinin uçma deliklerinden içeriye girerek, dip tahtası üzerindeki döküntülere, kovandaki çatlaklıklara, örtü tahtası ile çerçeve üst çıtası aralarına ve bilhassa arıların işgal etmemiş olduğu boş petek gözlerine yumurtalarını bırakırlar. Bir kelebek 200 ila 300 adet yumurta bırakabilmektedir.
PETEK KURDU (GÜVE)
İşte, güve kelebeklerinin bırakmış olduğu bu çok ufacık yumurtalardan bir hafta ile 10 gün içerisinde, çok küçük, beyaz renkte kurtçuklar çıkar. Kurtçuklar, karınlarını doyurarak gelişmek için peteklere geçerler, mum ve çiçek tozu kırıntılarını giyerek gittikçe büyümeye ve petek gözlerinin içinde galariler açmaya başlarlar. Güve kurtlarının petekler içinde açtığı galerilerin dış tarafında örümceğinki gibi ağlar ve bu ağlara takılı haşhaş taneleri şeklinde, kahverengi dışkılar görülür. 2 cm. kadar boy alan bu kurtçuklar, rastladığı arı yavrularını da telef eder. Güvenin asıl zarar yaptığı bu kurt halindeki desresi 1 ila 4 ay kadar devam eder.
Böylece en zararlı devresini geçirerek büyük zararlar yapan kurtlar, kovanın kenarlarında, çerçevelerin alt, yan ve üzerlerinde, bez veya tahtaları altında koza örerek istihale geçirirler. Beyaz kozalar içinde bulunan ve bulunduğu yere de yapışık olan petek kurtları, havanın suhuneti ve sair şartlara göre 1-8 hafta içinde kelebek olarak çıkarlar. Çiftleşir ve tekrar kovana yumurta bırakırlar. Bu kelebeklerin ömrü de 3 hafta kadardır.
Güve kurtlarının yaşayışını böylece özetledikten sonra, nasıl savaşılacağından bahsedelim.
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları


YAZARLAR