Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
Santranç  turnuvası  Dünya’da da  izleniyor
AŞKLA SARILMAK  KALP HASTALIĞI  RİSKİNİ  AZALTIYOR
BÜYÜKŞEHİR’E BAĞIMSIZ ADAY ETHEM ARDA

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

PETEK KURDU İLE SAVAŞMA

PETEK KURDU İLE SAVAŞMA
22.09.2017 / 11:34
Muhterem arıcılarımıza şurasını hemen ve ehemmiyetle hatırlatmak yerinde olur ki, arılı kovan içindeki petekleri güve kurtlarından kurtarmak için henüz hiçbir ilaç yoktur. Çünkü güve kurtlarını öldürmek için kovanlarda kullanılacak ilaçlar arıların da ölmesine sebep olmaktadır. Birçok arıcılarımız, arıcılık firmalarından almış oldukları Petek Kurdu ilâçlarının içindeki tarifeyi iyice okumadan arılı kovanlarında kullanmakta ve kendi elleri ve paraları ile arılarını söndürmektedirler. Bu ilaçları, ertesi seneye kadar muhafazası gereken kabartılmış petekli çerçeveleri güve kurtları zararından korumak için kullanmak gerekmektedir.
Eski arıcılarımızın, çam sakızı, tezek, kuru nane ve hatta yanmakta olan körük içerisine tohum ilacı atarak bu dumanları vermek suretiyle güveleri imha ettiklerini zannetmeleri de doğru değildir. Bu gibi müdahaleler ancak, arıların esasen petek içlerinden dışarıya atmak için çıkardıkları birkaç güve kurdunu, duman tesiriyle arıların bırakıp, kovan dip tahtasına düşmesinden başka bir fayda sağlamamaktadır.
Arıları petek kurdu zararından muhafaza için en önemli çare; daima arı ailelerini kuvvetli bulundurmak, arıların işgal etmemiş olduğu kabartılmış petekleri kovandan çıkarmak ve kovan dip tahtasını temiz tutmak ve kovan içindeki prepolileri kazımaktır. Arı ailelerini kuvvetli bulundurmak için, ilkbaharda her arı ailesine 3 - 5 kilo şeker şerbeti verilmesi gerektiğini bundan önceki konuşmalarımızda söylemiştik. Gerek çerçeveli kovanlarda, gerekse iptidaî kovanlarda arıların işgal etmemiş olduğu petekleri de kovandan çıkarmalıdır. Her ilkbaharda çerçeveli kovanlarla külâhsı sepet kovanların dip tahtaları değiştirerek temizlemeli, üstüvani şekilde kovanların altını da bir gelberi aleti ile kazıyıp çekmelidir.
Yaz aylarında rastlanan güve kurdu zararının en önemli sebeplerinden birisi de, bilhassa zayıf kovanların uçma deliklerinin lüzumundan fazla açılmış olmasıdır. Uçma deliği çok geniş olan kovanlarda, arılar güve kelebeklerinin kovan içerisine girmesini kolaylıkla önleyememektedirler. Oğul veren kuvvetli kovanlarda, mevcutlarının çok önemli bir kısmını kaybetmiş olduklarından dolayı peteklerin bir kısmı boş kalacağından ve esasen ailede zayıf kaldığından güve kelebeklerinin hücumuna daha çok maruzdurlar. Bu sebeple oğul veren kovanları muayene ederek boş kalan çerçeveleri almalı ve uçma delikleri daraltmalıdır.
Son olarak şunu da ilave edelim ki, petek kurtlarının en tabii düşmanı yine arılardır. Az nisbette güve kurtlarının zararına uğramış olan kabartılmış petekleri atmayarak, diğer kuvvetli arı ailelerinin ortasına birer ikişer adet koymalı, bunları arılara temizletip tamir ettirmelidir.
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları


YAZARLAR