Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
Meclis Başkanımız Prof. Dr. Mustafa Şentop İlimizi Ziyaret Etti
TRAKYA SİVİL KIRSAL KALKINMA PLATFORMU YÜRÜTME KURULU TEKİRDAĞ'DA TOPLANDI
Başkan Yüksel, “Uğur Mumcu’yu Bir Kez Daha Rahmetle Anıyorum”

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

TARIMDA YENİ ANLAYIŞA UYUM SAĞLA…

Yüksel İnce
TARIMDA YENİ ANLAYIŞA UYUM SAĞLA…
22.09.2017 / 11:35
Havalar bugünden başlayarak, yavaş yavaş soğuyup, mevsimsel ısıya inecek. Yağan yağmurlar bazı yerlerde sel olup akarken, bazı yerlerde de gelecek yılın ürünlerinin tarlada verimliliği arttıracak suyu toprağa bırakacak, toprağı suya doyuracak.
Trakya’nın toprakları çok verimli topraklar Haziran ayında buğday, arpa ve benzeri hububat biçiliyor, sonra toprak boş duruyor. Halbuki alternatif ürünler üretilerek, hem topraktan ikinci bir ürün alınabilir,
Hemde toprağın ihtiyacı olan azot doğal yollarla toprağa verilerek, toprak beslenir.
Bunun için, Ziraat odalarından
Üniversitenin ilgili bölümlerinden gereken bilgiler alınabilir.
Bizim tarımla uğraşanlarımız, henüz babadan kalma usullerden vazgeçmedikleri için toprağı nadasa bırakarak, sözüm ona toprağı dinlendirdiklerini sanıyorlar, bu yanlışı devam ettiriyorlar.
Günümüzde tarım alanında yeni yeni arayışlar sürüyor. Modern tarımcılık denen şey, hem verimliliği arttırıyor, hemde toprak ürün verirken kendini yeniliyor, zenginleşip ekilecek tohumların verimini en yükseğe çıkarıyor.
Dileriz Trakyalı çiftçi kardeşlerimiz dünyadaki bu gelişmelere ilgi gösterip, üniversitelerle işbirliği yaparak, hem toprağını zenginleştirir hemde verimliliği arttırır.
Kimyasal gübreleri daha dikkatli kullanıp, toprağı ve ürünü yakmaz, yaktırmaz.
Sonuç olarak Trakya toprağı zengin, yeterki çiftçilerimiz yeni tarım politikalarına ilgi duysunlar, ilgili kurumlardan yardım ve destek isteyerek, topraklarını bu yeni anlayışa uygun ekip biçsinler.
Birde çiftçilerimiz her biçim sonrasında yaptıkları ağlamadan vazgeçip, nerde yanlış yaptım diyerek, eksiklerini tamamlasınlar.
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları


YAZARLAR