Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
Santranç  turnuvası  Dünya’da da  izleniyor
AŞKLA SARILMAK  KALP HASTALIĞI  RİSKİNİ  AZALTIYOR
BÜYÜKŞEHİR’E BAĞIMSIZ ADAY ETHEM ARDA

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

ARI KUŞLARI

ARI KUŞLARI
23.09.2017 / 09:14
Arı kuşu, hemen her arıcının tanıdığı sarı, yeşil, kadife gibi parlak tüylü, sığırcık büyüklüğünde, uzunca siyah gagalı ve kırmızı ayaklı çok süslü bir kuştur.
Göçebe kuşlardandır.İlkbaharda, havaların ısınması ile birlikte gelen bu kuşlar, yaylımda olan arıları yakalar ve yerler. Havanın yağışlı, serin olduğu günlerde, arılık civarına ve hatta pek seri ve manevralı bir pikek uçuşu ile kovan uçma deliği önüne kadar gelerek, kovandan çıkan veya uçuştan dönen arıları da yakalar ve hemen o civarda yüksekçe bir yere konarak, yerler. Arıların baş kısımları kütinli olup sert bulunduğundan, avlarının çok olduğu günlerde, ekseriya başını kopararak diğer uzuvlarını yutarlar.
Bu güzel ve süslü, fakat güzelliği kadar da arsız ve zararlı olan arı kuşu, arıcı elinde taş ve tüfekle kovanlarının başında beklediği halde bile, bilhassa serin yaz günlerinde kovandan çıkan arıları kapmakta sakınca duymaz. Vurulan bir arı kuşunun kursağında 70-80 adet bal arısı kafasını saymak mümkündür.
Arılıklar ve arıların bal ve çiçek tozu topladığı bitkilerin yanına kadar giderek, hayret edilecek miktarda arı kapıp yiyen bu kuşlarla en iyi mücadele tarzı, tüfek ile avlamak, ırmak kenarları, yarlar, yumuşak topraklar ve köprü duvarlarına yaptığı yuvalarını bularak yumurta ve yavrusunu telef etmektir. Arı kuşlarının bilhassa insanların uzanamayacağı uçurumlara yaptığı yuvalarını bozmak, kolu uzatıp içerdeki yavru ve yumurtaları almak pek müşkül olduğundan, tarla farelerinin mücadelesinde kullanılan kükürtlü fişeklerle yapılan mücadelelerden çok iyi sonuç alınmıştır.
Yaylı fare tuzaklarının yem konan kısmına iplik ile canlı bir erkek arı bağlamak ve arılık civarında yüksekçe bir yere koymak suretiyle arı kuşlarını serin günlerde yakalamak, birkaç arı kuşunun öldürüp arılık civarına asmak, insan şeklinde korkuluklar yapmak, taş atmak, teneke ve düdük çalmak suretiyle kaçırmak gibi münferit mücadelelerden umulan fayda sağlanamaz. Bütün bölge arıcılarının birleşerek topluca bu kuşlarla savaşması en faydalı ve etkili tedbir ise de bazı komşu memleketlerde olduğu gibi arı kuşunu ve yumurtasını para ile almak suretiyle Devlet Mücadelesi şekline çok zarar verdiği bölgelerde sokulmasının daha etkili olacağına şüphe yoktur.
Diğer kuşlardan ağaçkakan, saksağan ve karagöz kuşları da zarar verirse de bunlar arı kuşunun ki kadar önemli değildir.
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları


YAZARLAR