Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
Santranç  turnuvası  Dünya’da da  izleniyor
AŞKLA SARILMAK  KALP HASTALIĞI  RİSKİNİ  AZALTIYOR
BÜYÜKŞEHİR’E BAĞIMSIZ ADAY ETHEM ARDA

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

EŞEK ARILARI

EŞEK ARILARI
25.09.2017 / 12:00
Bilhassa yağışsız geçen kurak senelerde çok görülür.
Havada, kovan kapısı önünde ve hatta kovan içinde arıları yakalayarak öldürür, kanat ve kafalarını kopardıktan sonra yuvalarına taşırlar ve kovan içinde bal yerler.
Bal arılarından daha büyük, kuvvetli, ince yapılı ve açık sarı renktedirler.
MÜCADELESİ:
En iyi müessir mücadele tarzı, yuvalarını bulup, mahalli ziraat teşkilatından temin edilebilecek toz halindeki Gammesan ilaçlardan bir kaşık kadar yuvasına atmaktır. Bütün arıcıların birleşip mücadele etmesi daha faydalıdır. Eşek arıları yuvalarını çatı aralarında, ağaç ovuklarında, duvar oyuklarında ve toprak içerisinde yaparlar.
Kovan önünde bekleyerek cetvel tahtası biçimindeki bir tahta parçası ile uçma tahtasına konan eşek arılarını öldürmek, kovanların yanına asılan arı kapanlarına arsenik, talyum sulfat ve istiriknin gibi zehirlerle bulaştırılmış et ve ciğer parçalarından yemler koymak suretiyle eşek arılarını öldürmek kati sonuçlu bir mücadele tarzı değildir. En iyisi yuvalarını bulup toptan imha etmektir.
ARI BİTİ
Kahverenginde, küçük bir toplu iğne başı büyüklüğünde 6 ayaklı, yengeç gibi her yana yürüyebilen küçük bir bittir.
Yavru ve pup halinde iken arı sürfeleri ve bal odacıklarına da zarar veren bitler, ergin halde iken arıların sırt ve başları üzerine yerleşerek çengelli ayaklarıyla mükemmelen tutunur ve verdikleri rahatsızlıktan ötürü ana ve işçi arıların ağızlarından çıkarttıkları maddeleri yiyerek arıları zayıflatırlar.
Bilhassa zayıf kovanlarda rastlanan bu bitle şöyle mücadele yapılır.
Ana arıyı bitten temizlemek için, ana avuç içerisine alınır. Sigara dumanı üflenerek bir müddet iki avuç kapalı tutulur, bitlerin ana arıyı terkederek avuç içine düştüğü görülür. Daha fazla bekletilmeden ana kovana iade edilir.
Şu şekilde de ana bitten temizlenebilir. Ucu inceltilmiş bir kibrit çöpü veya diş kürdanının ucu bala batırılır. İki kanadından sol elin baş ve şahadet parmaklarıyla tutulmuş olan ana arının, üzerindeki bitlere çöpü ballı ucu hafifçe dokundurulursa, bala yapışan bit ana üzerinden kolayca alınır.
Bit diğer arılara da fazlaca sarmış ise, kovanın dip tahtasına bir gazete serilerek, üzerine 1-2 gram kadar naftalin veya kafuru serpmeli ve ertesi gün öğleye doğru gazete kağıdını alarak üzerine düşmüş olan bitlerle birlikte yakılmalıdır. Bu birkaç defa tekrarlanırsa aile bitten kurtulur.
Keza kovan dip tahtasına gazete kağıdı serildikten sonra kovana körükle bolca tütün dumanı verilmesi ve bu işin birkaç defa tekrarlanması da bitlerin gazete kağıdı üzerine düşmesine ve temizlenmesine yarar.
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları


YAZARLAR