Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
“Gribe iyi geliyor” diye bilinenler,  gerçekten faydalı mı?
Şarköy’de Meyveciliğe  Büyükşehir Desteği
OBEZİTE İLE BAŞ ETMENİN 7 YOLU

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

FARELER

FARELER
26.09.2017 / 12:01
Kovanları delerek veya çok küçükleri kovanın uçma deliğinden girerek petekleri kemirmek, arı ve yavruları yemek suretiyle kışın arıların uyuşuk olduğu zamanda zarar yaparlar.
Bunların zararına meydan vermemek için bilhassa kışın içeri alınan kovanların kapılarını madeni levhalarla daraltmalı ve fare deliklerine Ziraat teşkilatından alınacak zehirli fare yemleri atmalı veya tuzaklarla fareler yakalanmalıdır.
İNSANLARIN ZARARI
Hükümetçe her türlü imkan ve kolaylıklar sağlandığı halde, halen fenni arıcılığa başlamayarak eski kovanlarla çalışmakta ısrar eden arıcılar da arılara zarar vermiş sayılmaz mı?
Bu yıl 50 kovanım var, şu kadar liralık bal sattım, diye öğünen ve eski usul kovanlarla çalışan bir kimsenin, ertesi yıl birkaç kovana kaldığına ve çoluk çocuğu için dahi bir kilo bal alamadığına şahit olanlar yok mudur?
Eski usul kovanlarla çalışan arıcı, arılarına kış ihtiyacı için yeter miktarda bal bırakıp bırakmadığının farkına varamadığı gibi, birçok hastalık ve haşerelerden ve bahusus güve kurtları tahribatından da arılarını kurtaramıyor ve bazı yıllar kış sert, bahar geç geldi mi veya nisan, mayıs aylarında hava bir hafta 10 gün arıların çalışmasına imkan vermedi mi, kovanları sönüp zarara uğruyor.
Ya mahruti (Külahsı) kovanlara kükürt tütsüsü vererek bütün arıları öldürdükten sonra balı hasat eden arıcılara ne demeli.
Bilgi ve ihtimam dahilinde yapılan fenni arıcılıkta fenni kovandaki bir arı ailesinin asırlarca yaşayacağına şüphe yoktur.
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları


YAZARLAR