Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
Başkan Albayrak Sahurda Safaalanlı  ve Karaiğdemirli Vatandaşlarla Buluştu
Hürriyet Mahallesi  Gönül Sofrasında  bir araya  geldi
Sosyal Güvenlik şemsiyesi delik deşik oldu

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

ARI HASTALIKLARI

ARI HASTALIKLARI
27.09.2017 / 12:28
Bu hastalık arıların kurt halindeki yavrularına musallat olur ve arı ailesinin çoğalmasına engel olarak kovanı 1,5 - 2 ay gibi kısa bir zamanda söndürür. Hastalık bulaştığı kovanda kalmayıp kovan muayeneleri esnasında arıcının eli, aletleri, yağmaya gelen arılar çerçeve değiştirmeleri ve her türlü vasıta ile kovandan kovana süratle bulaşır.
HASTALIĞIN TANINMASI:
Kovan muayenesinde aşağıda izah edilen hususlara rastlanırsa Amerikan yavru çürüklüğünden şüphe edilerek kat’i teşhis için hemen ziraat teşkilâtına müracaat edilmelidir.
1- Çerçevenin yavrulu kısmı gayri muntazam, yani üzeri açık ve kapalı, petek gözleri birbirine karışıksa,
2- Kapalı gözlerin kapaklarında renk solukluğu, işe doğru çukurlaşma ve bazılarında delikler mevcutsa.
3- Kapalı ve açık gözlerde ölü larvelere (arı kurtlarına) rastlanırsa.
4- Ölü larve petek gözünün iç alt yüzeyine upuzun uzanmış ve göze iyice yapışıksa.
5- Ölü larveye bir kibrit çöpü sokup çekildiğinde iplik gibi uzarsa ve yanık tutkal gibi kokarsa (hastalık ilerlemişse bu koku daha kovan kapağı kaldırılırken hissedilir.)
6- Ölü larvenin petek gözü içindeki kurumuş bakiyesinin geri kısmı gözün dibinde yukarıya doğru kıvrıksa, bilhassa arının dili uzun bir kıl gibi kalmış, adeta petek gözünü önden ikiye böler gibi görünüyorsa, hiç vakit geçirmeden kovanın uçma deiiğini küçültüp diğer kovanlardan uzaklaştırarak o kovanla ya meşgul olmamalı (ilgili memur gelinceye kadar) veya meşguliyetten sonra binde bir nisbetindeki süplimeli su ile eller ve aletler temizlendikten sonra bol su ile tekrar yıkanmalıdır.
HASTALIKTAN KORUNMA
1- Hastalık bulunmadığına emin olmadığımız yerlerden arıcılık alet ve edevatı ile arı, kovan ve saire gibi hiçbir şey satın almamalı. Mecburiyet karşısında alınan malzeme aleve dayanıyorsa, alevden geçirmeli veya yüzde 10 sodalı su içinde yarım saat kaynatmalıdır.
2- Bilhassa yapma petek satın alırken çok titiz davranmalı hastalıklı mıntıkalarda imal edilen veya şüpheli görülen yerlerden almayarak resmi veya tanınmış yerleri tercih etmelidir.
3- Tercihen ilkbaharda arılara terramycin’li şeker veya bal şurubu vermelidir.
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları


YAZARLAR