Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
“Gribe iyi geliyor” diye bilinenler,  gerçekten faydalı mı?
Şarköy’de Meyveciliğe  Büyükşehir Desteği
OBEZİTE İLE BAŞ ETMENİN 7 YOLU

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

AMERİKAN YAVRU ÇÜRÜKLÜĞÜ HASTALIĞININ TEDAVİSİ

AMERİKAN YAVRU ÇÜRÜKLÜĞÜ HASTALIĞININ TEDAVİSİ
28.09.2017 / 12:06
Son senelerde arılarda Amerikan yavru çürüklüğü hastalığının tedavi ve korumasında birçok antibiyotiklerde geniş tecrübeler yapılmış, bilhassa Terramycin ile alınan neticeler memnuniyet verici olmuştur.
Tedavi edici olarak kullanma şekli:
Hastalık baharda veya yazın görülmüş işe; 1250 gram şeker alınarak 750 gram suyun içinde eritildikten sonra 5 dakika kaynatılır. Şurup bu beş dakikalık kaynamadan sonra soğumaya terkedilir. Şurup tamamen soğuduktan sonra ufak ve temiz bir kovada veya tabakta 250 miligramlık Terramycin tableti gayet ince ezilip toz haline getirildikten sonra az miktarda (bir fincan kadar) su ile karıştırılarak evvelce hazırlanmış şurubun içine ilâve edildikten sonra tekrar iyice karıştırılarak ilacın şurup içinde mütecanis olarak karışması temin edilir.
ŞURUBUN ARILARA VERİLMESİ:
Hastalıklı kovanın kuluçkalığı dip tahtasından ayrılarak geriye doğru eğilir. Tabiatiyle çerçeveler alt taraftan görülmüş olur. Bu vaziyette iken hiç kullanılmamış veya sodalı suda kaynatıldıktan sonra bol su ile tekrar yıkanmış bir filit tulumbası veyahut çok püskürten bir pülverizatörle alttan yukarı püskürtülür. Kovan dip tahtasına konduktan sonra, bir miktar şurup da üst taraftan çerçeveler arasına doğru püskürtüldükten sonra kovan kapatılır. Kuluçkalık üzerinde bir veya daha fazla ballık varsa püskürtme hepsine de tatbik edilmelidir.
Geri kalan şurup tıpkı yemlenmede olduğu gibi yemlikle kovana verilir. Veya boş kabarık petek gözleri bulunan çerçevelere doldurularak kovan içine konur. Kovan yalnız kuluçkalıktan ibaretse şuruplu çerçeve bölme tahtasının arkasına, üzerinde ballık varsa ballığa konmalıdır.
Eğer hastalık bir hayli ilerlemiş ve 5 - 6 çerçeveyi istilâ etmiş ve arı ailesi de iyice zayıflamışsa kovan hariç, arıları ve çerçeveleri yakarak imha etmek icabeder.
Şayet; arı ailesi kuvvetli ise bu hastalıklı kovanın yerine temiz bir kovan konulup, içine yedekten veya diğer hastalıksız kovanlardan ahnmış çerçeveler konulduktan sonra hasta kovanın arıları bu kovana silkilir. Hastalıklı kovanın alınan çerçevelerinde bal çoksa, arıların temasına meydan vermemek şartiyle yenmesinde bir mahzur yoktur. Geriye kalan mum kırıntıları ve balsız çerçeveler yakılmak suretiyle imha olunmalıdır. Hastalıklı kovanın gövdeleri, kapağı, dip tahtası ve örtü tahtaları esmerleşinceye kadar alevden geçirmelidir.
Yedek veya diğer kovanlarda kabartılmış fazla çerçeve yoksa ve mevsim de müsaitse kabartılmamış petekli çerçeveye de verilebilir. Bundan sonra yine yukarıda tarif edildiği şekilde ilâçlı şurup püskürtme ve yemleme yolu ile verilir.
Arılar ilk iki litrelik ilâçlı şurubu aldıktan sonra (tahminen bir hafta içinde) aynı şekilde hazırlanmış iki litrelik şurup yine aynı esaslar dahilinde verilir. Bu müddet zarfında ananın yumurtlaması yeni çıkan yavruların (larvelerin) ölüp, ölmediğine çok dikkat etmelidir. Eğer 4 litrelik şurup arılar tarafından tamamen sarf edildikten sonra da ölen yavrulara rastlanırsa, aynı esaslar dahilinde ölüm duruncaya kadar ilâçlı yemlemeye devam edilmelidir.
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları


YAZARLAR