Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
Santranç  turnuvası  Dünya’da da  izleniyor
AŞKLA SARILMAK  KALP HASTALIĞI  RİSKİNİ  AZALTIYOR
BÜYÜKŞEHİR’E BAĞIMSIZ ADAY ETHEM ARDA

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

NOSEMA HASTALIĞI

NOSEMA HASTALIĞI
30.09.2017 / 09:15
Nosema tek hücreli NOSEMA APİS adında mikroskopik bir hayvanın sebep olduğu ve yetişkin arılarda görülen bulaşıcı bir hastalıktır. Amerika arıcılık şubesine göre nosema yetişkin arı hastalıkları içinde belki de en yaygın olanıdır. Dünyanın tetkikat yapılan bütün arıcılık bölgelerinde bu hastalığa rastlanmıştır. Amerikan arılarına 40 seneden beri musallat olduğu keşfedilmiştir. Buna rağmen arıcılar kovanlarında nosema bulunduğunu her zaman anlayamıyorlar, muhtelif yerlerde bahar kırgını, yerde sürünme, zayıf kovanlar, felç ve dizanteri adı verilen hastalıkların çoğu nosemanm umumî belirtilerinden başka bir şey değildir.
Nosemanın fert ve kovan üzerindeki tesiri gizli ve sinsi cereyan etmekle beraber tehlikelidir. Hastalığın ilk devreleri dikkati çekmez çünkü ancak mikroskopla tesbit edilebilir. Bu bakımdan kovandaki arıların çoğu hastalığa yakalanıncaya kadar farkına varılmaz. Arıcı kovanında hastalık bulunduğunu anlayıncaya kadar sık sık topal ve sakat arılar çoğalır.
ARI ÜZERİNDEKİ TESİRİ:
Hastalık yavru arıya bulaşmaz, yalnız yetişkinlere bulaşır. Yetişkin arı yiyecek ve içecekle veya ölü arıları taşırken veya nosemalı arıların gübresinde nosema apis siporlarını almak suretiyle bu hastalığa, yakalanır. Parazitin faal devreleri siporlardan çıkarak sindirim yoluyla midenin cidarındaki hücreleri istilâ eder. Parazit çoğalıp geliştikçe bu hücreleri tahrip eder ve diğer benzeri hücrelere geçer. Mide şişer ve mide cidarının adaleleri zayıflar. Alman Lotmara göre salya guddelerinin gelişimi dahi gecikir. Arının dokularına yaptığı zarar dizanteriye sebep olur ve arıları zayıf düşürür. Bunun da belirtisi kısmen felçli ve uçmayan veya normal çalışamayan arıların çoğalmasıdır.
Hastalığın bulaştığı işçiler diğer normal arıların aksine kovanda tasfiye edilir. Birdenbire öldürülmezlerse de ömürleri kısaltılır.
Hastalıklı bir kovandan alınan işçi arıların bir hafta içinde yüzde 80 - 90’nı, hastalıksız kovandan alınan işçi arıların aynı müddet zarfında yüzde 8’inin öldüğü görülmüştür. Farrarın tecrübelerinde kasten hastalık aşılanmış arıların ömrü hastalıksız arılarınkinden yarı yarıya kısaldığı tespit edilmiştir.
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları


YAZARLAR