Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
Çocuk Oyunları Tiyatro Festivali Perdelerini Açıyor
Başkan Albayrak Çerkezköy'deki Yatırımları İnceledi
Evrenin Müziği Resim Sergisinin açılışı yapıldı

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

NOSEMA HASTALIĞININ KOVANDAKİ TESİRİ

NOSEMA HASTALIĞININ KOVANDAKİ TESİRİ
02.10.2017 / 11:56
Nosema apis salgını Farrara göre (kovanların bütün sınıflarının istihsalinin tehdidi)ne sebep olur. Genç arı üzerindeki fiili bulaşma her ne kadar tespit edilememişse de genç arı istihsali zarar görmekte ve bundan kovan zayıflamaktadır. Bunun sebebi hastalıklı işçi arıların genç arılara gıda taşıyamayacak ve onlara bakamayacak hale gelmelerinde aranmalıdır. Bundan başka ana arının hastalığa yakalanması üzerine yeni bir ana arı yetiştirme faaliyeti genç arı istihsalini geciktirir. 1942’de Farrar ana arı değişikliğinin yüzde 18’inin nosema hastalığı yüzünden meydana geldiğini bildirmiştir. Amerika arıcılık dairesinden Barnes 1946’da, o sene paket arılarda vukua gelen ana arı zayiatının yarısından fazlasının nosema eseri olduğunu hesaplamıştır.
Hastalık en ziyade ilkbahar başlangıcında ve sonbaharın sonlarına doğru ciddi bir hal alır. Amerikalı White ile Alman Winkelin müşahedelerine göre ilkbaharda nosema bulaşmış arılar miktarı yüzde onu geçmediği takdirde kovan ufak hastalık emareleri hariç yaz ortalarına doğru tedavi edilmiş olur. Arıların yarısı bu hastalığa yakalandığı takdirde genç arı istihsali ciddi surette tehlikeye maruz kalır ve kovanların bazıları ölür. Arıların yarısından fazlası hastalığa yakalandığı takdirde bütün kovanın ölümü muhakkaktır. Nosemanın sebep olduğu kış kayıpları bu memlekette iyice tesbit edilememiştir. Fakat Avrupa’da Hammer ve Karmo nosemalı arılar arasında kış kaybının yüzde 20 - 80 arasında olduğunu tesbit etmişlerdir.
BAL İSTİHSALİ ÜZERİNDEKİ TESİRİ:
Nosema hastalığı, genç arı istihsalini ve dolayısıyle kovanların zayıflamasına sebep olan herhangi başka sebepler gibi bal istihsalini de azaltır. Nosema hastalığının bal istihsalinin azalmasındaki tesirini rakamlarla ölçmek için birkaç teşebbüse girişen Farrar 1947’de ciddi surette hastalığa yakalanmış kovanlardaki bal noksanlığının 28-111 libreye kadar yükseldiğini keşfetmiştir. Tabiî bu miktar daha az hastalıklı kovanlara ve kovanların diğer sebeplerle duçar olduğu ölümlere şamil değildir. Bundan başka bu kayıp ana arının normal değiştirilme esnasındaki kayıplarını da ihtiva etmemektedir.
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları


YAZARLAR