Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
Çocuk Oyunları Tiyatro Festivali Perdelerini Açıyor
Başkan Albayrak Çerkezköy'deki Yatırımları İnceledi
Evrenin Müziği Resim Sergisinin açılışı yapıldı

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

NOSEMA HASTALIĞI TANINABİLİR Mİ?

NOSEMA HASTALIĞI TANINABİLİR Mİ?
03.10.2017 / 11:44
Ne yazıktır ki hastalık arı sıhhatini tehlikeli surette sarıncaya kadar ancak birkaç arının mikroskop muayenesinden başka bunu tesbit edecek bir emare yoktur. İlkbahar kırgını, anormal ana değişimi, anormal kış kayıpları vesaire arıcıyı nosemadan şüphelendirebilir. Uçamayıp sürünen arılar, genç arı istihsalinin zayıflaması, gençlerin gelişememesi vesaire gibi emareler arıcının şüphelerini kuvvetlendirir. Tecrübeli bir arıcı ölmüş veya ölmek üzere bulunan arılarda nosemalı olanlar içinde geniş, kireç gibi beyaz veya açık sarı ve adali gerilmelerden mahrum midelere dikkat eder ki bunlar normal arının adali gerilmeli koyu sarı midelerine benzemez.
NOSEMAYI NASIL TEDAVİ ETMELİ VE ÖNLEMELİ:
Son zamanlara kadar nosema hastalığı için esaslı bir tedavi usulü yoktu. 1952’de Kanada’da hastalığı müessir bir surette önleyen bir antibiyotik Fumagillin kullanıldı. Bunun arı noseması üzerindeki tesirlerini Farrar ve diğerleri de incelediler. 1954 yılında fumagillin’in arıcılar tarafından kullanılabilecek bir müstahzarı tekâmül ettirildi. Geçen senenin ilkbaharından beri yapılan tecrübeler bu antibiyotik miktarının eskiden zannedildiğinden daha az nisbette kullanılması gerektiğini gösterdi. Ticarette Fumidil B adı altında sulandırılabilir bir mahlûl mevcuttur. Amerikan arıcılık dairesi ve Kanada arıcılık dairesi mütehassısların tavsiyesine göre Humudil B, nosema hastalığı tedavisinde iki ilâ bir şekerli şurubun beher kalonuna 75 ilâ 100 miligram nisbetinde karıştırılmak suretiyle kullanılabilir.
Bu ilâçlı şurubun bir galonu bir paketten yeni çıkarılmış bir kovan arıyı nosema hastalığından korumaya kâfi gelir.
Kıştan geç çıkmış daha kalabalık kovanlar için en az iki galon şurup verilmelidir.
Paketten üretilmiş arılar ve ana arı hücresi için yapılacak muamele daha mütekâmil incelemeye muhtaçtır. Fakat tecrübeli arıcıların tavsiyelerine göre paketten üretilmiş arılar sarsıntı devresine kadar bir ay müddetle ana arı hücresi ise bütün istihsal müddetince bu ilâçlı şurupla beslenmelidir.
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları


YAZARLAR