Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
Santranç  turnuvası  Dünya’da da  izleniyor
AŞKLA SARILMAK  KALP HASTALIĞI  RİSKİNİ  AZALTIYOR
BÜYÜKŞEHİR’E BAĞIMSIZ ADAY ETHEM ARDA

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

BAL ARILARI VE ZİRAİ MÜCADELE -1

BAL ARILARI VE ZİRAİ MÜCADELE -1
04.10.2017 / 11:54
Bu bahis, bu konudaki ilim ve ihtisasına güvendiğimiz Zirai Mücadele Reisliğinde değerli Ziraat Yüksek Mühendisi sayın Harun Çınar tarafından özel olarak kitabımiz için hazırlanmıştır.
Bal arıları, sadece, değerli bir besin maddesi olan bal üretmekle kalmazlar, aynı zamanda çiçekli bitkilerin döllenmesinde geniş çapta etkili olurlar. Bu sebepten, meyve ve tohum teşekkülünde arıların payı çok büyüktür. Bazı araştırıcılar, meyve ağaçlarındaki döllenmelerin yüzde 70 - 80 oranında bal arıları vasıtasiyle yapıldığını bildirmektedirler. Bu iki fonksiyondan, bal arılarının beslenmemizdeki yeri kolayca anlaşılmaktadır.
Kültüre alınmış bitkilerin veya bunlardan üretilen ürünlerin bir çok besin maddesine ihtiyaç duyulmaktadır. Şu halde, tarımda daha bilgili sulama ve gübreleme, daha iyi bakım, daha üstün vasıflı tohum kullanma ve daha ekonomik ve bilgili bir ziraî mücadele kaçınılmaz olmaktadır.
Bugün, ziraî mücadelede çeşitli kimyevî maddeler kullanılmakta ve bunların çoğu, kalanları için, az veya çok zehirli olmaktadır. Bal arılarını, zirai mücadele ilâçlarından korumak amacıyla, bir çok ilâçlar denenmiş ve henüz emmiyetli bir ensektisit bulunamamıştır. Bunun dışında, bal arılarını uzaklaştırıcı bazı kimyevi maddeler üzerinde de çalışılmış ve bundan da beklenilen sonuç elde edilememiştir. Dünyanın bir çok ülkelerinde her iki yönden de çalışmalara devam edilmektedir.
Ziraî Mücadele ilâçlarından, Chiordane’li, Dieldirinli, Parathion’lu BHC’li ve Arsenikli ilâçlarla, yabancı ot mücadelesinde kullanılan dinitro bileşiklerinin, bal arıları için, çok zehirli olduğu; DDT’li ilâçlarla yine yabancı ot ilâcı olarak kullanılan Simazine, Atrazine ve Aminotriazolun orta derecede zehirli olduğu; Toxapheneli ilâçların ise az zehirli olduğu bilinmektedir. Pyretrum ve nikotin gibi, bitkilerden yapılan ilâçlarla, kırmızı örümcek mücadelesinde kullanılan özel akarisitlerin ve geniş çapta yabancı ot ilaçlamasında tatbik edilen 2,4-D ve buna yakın yapıda olan ilâçların, bal arıları için, hemen hemen zehirsiz olduğu görülmektedir. Çiçeklenme devresinde tatbik edilecek bakirli ilâçların, bal arılarına zararlı olduğu, bu devrede organik mantar öldürücü ilâçların kullanılması halinde, bu zararın önlenebileceği anlaşılmıştır.
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları


YAZARLAR