Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
“Gribe iyi geliyor” diye bilinenler,  gerçekten faydalı mı?
Şarköy’de Meyveciliğe  Büyükşehir Desteği
OBEZİTE İLE BAŞ ETMENİN 7 YOLU

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

BAL ARILARI VE ZİRAİ MÜCADELE -2

BAL ARILARI VE ZİRAİ MÜCADELE -2
05.10.2017 / 11:58
Ziraî mücadele ilâçları, bal arılarına, çok zehirli, orta derecede zehirli, az zehirli veya zehirsiz olabilirler. Ancak, ilâcın aktiv maddesi, kullanma dozu, formülâsyonu ve tatbik zamanı gibi hususlar, bal arılarının zarar görmesinde etkili olurlar. Toz ilâçlar, emülsiyonlara ve suda ıslanabilir toz ilâçlara nazaran, daha çok zararlıdırlar. Uzun tesirli ilâçlar, kısa tesirli ilâçlara göre daha tehlikelidir. Yüksek dozda kullanılan ziraî mücadele ilâçlarından, bal arıları, daha çok zarar görürler. Çiçeklenmenin fazla olduğu devrelerde, tatbik edilecek ziraî mücadele ilâçlarından, bal arıları, daha çok zarar görürler. Çiçeklenmenin fazla olduğu devrelerde, tatbik edilecek ziraî mücadele ilâçları, bal arıları üzerinde, geniş çapta kötü etki yapabilir. Bilhassa, bu devrede çiçek böceklerine karşı yapılacak mücadelelerde, talanlarına, zararsız veya çok az zararlı olan ilâçları seçmek gerekir.
Bal arılarının ziraî mücadele ilâçlarından zarar görmemeleri veya, bu zararın asgariye indirilmesi için, aşağıdaki hususlara dikkat edilmesi yararlı olur.
Bal arıları, bilhassa çiçek zamanında faaliyette bulunduklarına göre, zirai mücadele işini, mümkün mertebe, çiçekten önce veya çiçekten sonra yapmalıdır. Mutlaka çiçeklenme devresinde ilaçlama yapılması gerekiyorsa, az zehirli ilâçlar seçilmelidir. Toz ilâçlar yerine, emülsiyon veya suda ıslanabilir toz ilâçlar tercih edilmelidir. İlaçlamayı, arıların faaliyette bulunmadıkları akşam geç ve sabahleyin; erken saatlerde yapmalıdır. Toplu mücadele yapılacak yarlerde, bal arıları, mücadele sahasının 5 - 7 km. dışarsına çıkarılarak, zarar görmesi önlenmelidir. Tesir süresi kısa ilâçlar seçilmişse arıları, bir iki gün ve en çok üç gün kapatmak suretiyle ilâcın öldürücü etkilerinden korumak mümkündür. Kapatma işi, kovan delikleri pencere teli ile kapatılarak yapılmalı ve arıların havalanmaları sağlanmalıdır. Kovan içine yeteri kadar su, arıların suya düşerek ölmelerine mani olacak şekilde koyulmalıdır. Ziraî mücadelede, etkili en düşük dozun kullanılmasiyle da, bal arılarının en az zarar görmeleri sağlanabilir. Chlordane’li ilâçlar balmumu tarafından absorbe olduğundan, büyük çapta arı kayıplarına sebep olmaktadır. Bu itibarla, kovanlardaki karınca ve balmumu güveleri gibi, zararlılara karşı asla chlordane’li ilâçlar kullanılmamalıdır.
Ziraî mücadele ilâçlarından arılan koruyabilmek için, zehirsiz, ilâçlar veya uzaklaştırıcı kimyevî maddeler bulununcaya kadar, yukarıdaki tavsiyeler fayda sağlayabilecektir.
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları


YAZARLAR