Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
Çocuk Oyunları Tiyatro Festivali Perdelerini Açıyor
Başkan Albayrak Çerkezköy'deki Yatırımları İnceledi
Evrenin Müziği Resim Sergisinin açılışı yapıldı

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

HER ARICININ BİLMESİ GEREKEN BAL HAKKINDA MEVZUAT - 1

HER ARICININ BİLMESİ GEREKEN BAL HAKKINDA MEVZUAT - 1
10.10.2017 / 11:49
BALLAR:
Madde 344- Bal: Arıların nektar ve diğer canlı bitki kısımlarından emdikleri usareler, kendi uzviyetlerinde şimik değişmelere uğradıktan sonra kovandaki tabiî ve suni peteklere arılar tarafından depo edilerek orada birleşimindeki anzimlerin etkisi ve fizikoşimik olaylar sonucunda olgunlaşması suretiyle husule gelen tatlı bir besin maddesidir.
Petekler içinde bulunan ve hiç bir yabancı maddeyi ihtiva etmeyen tabiî bala (petek balı) veya (sofra balı) denir. Adi sıcaklık derecelerinde bal peteğinden ayrılmış olan bala (süzme bal) bal peteklerinin güneşe konulması veya anzimlerini kaybetmiyecek derecede hafifçe ısıtılması suretiyle veya (santrifüj gibi) özel cihazlar vasıtasiyle ve yalnız mekanik metodlarla elde edilen beyaz renkli bala (açık sarı bal), peteklerin parçalanıp ve kil torbalarda sıkılması veya yüksek sıcaklıkta (karamelize olmamak şartiyle ısıtılmasiyle hasıl olan sarı veya kırmızı esmerimtrak renkli süzme bala (ısıtılmış bal) denir.
Bal yalnız arılardan elde edilen sâf ve tabiî bala mahsus ve münhasır bir tâbirdir.
Madde 345- Suni ballar: Tabiî bal olmadığı halde görünüşü ve kıvamı bala benziyen aromatize edilmiş sakkaroz nişasta şekeri interverti şeker ve benzerleri şuruplarından melastan, elma, armut, incir gibi şekerli meyvaların usarelerinden elde edilen maddeler ancak (suni bal adı altında veya cins ve menşelerine uygun «elma balı, armut balı, incir balı...» gibi adlarla satılabilirler. Bunlara tabiî bal katılmış olsa dahi, yine sunî bal adıyla satılır. Sunî bal suni olarak arıların şekerle beslenmesi suretiyle elde edilen ballar da (suni bal) sayılır.
Madde 346- Süzülmüş tabiî ballarda su miktarı en çok % 22 si, kül miktarı % 0,5 i, sakkaroz miktarı % 8’i geçmemelidir.
Madde 347- Süzülmüş tabiî balların asidite dereceleri (100 gr. balın serbest asidesini tadil için sarfolunan normal alkalinin santimetre küp adedi) 4’ü geçmemelidir.
Madde 348- Tabiî balların kokusu ve lezzeti kendisine mahsus olmalı, içinde çok az miktarda çiçek tozlarından başka nebatî parçalar, canlı ve cansız arı aksamı, oksimetil fürfürol bulunmamalı, petek ballarında gümeçler bozulmamış olmalıdır.
Madde 349- Tabiî ballara dışardan yabancı şekerler, melas pancar kaynamışı, nişasta, dekistirin, kitre zamkı, jelatin, gliserin, un aroma ve suni tat verici maddeler, zararsız da olsa herhangi bir yabancı madde ve muhafaza maddeleri katmak ve boyamak ve yabancı bir madde katarak bu balları beraklaştırmak yasaktır.
Madde 350- Tabii balların kapları üzerinde nevini okunaklı bir şekilde gösteren etiketler bulunacak kapalı ambalajlar içinde satılanlar da istihsal edildiği yerle, müstahsilin adı, tanıtıcı işareti, balın net miktarı, açık bir surette yasılmış bulunacaktır.
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları


YAZARLAR