Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
Meclis Başkanımız Prof. Dr. Mustafa Şentop İlimizi Ziyaret Etti
TRAKYA SİVİL KIRSAL KALKINMA PLATFORMU YÜRÜTME KURULU TEKİRDAĞ'DA TOPLANDI
Başkan Yüksel, “Uğur Mumcu’yu Bir Kez Daha Rahmetle Anıyorum”

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

İNSAN, ELDE ETTİĞİ İLE YETİNMEYENDİR

Yüksel İnce
İNSAN, ELDE ETTİĞİ İLE YETİNMEYENDİR
11.12.2017 / 11:46
Dünya o kadar küçüldü ki,
Her şeyi anında öğrenir olduk. İletişim araçlarının cebimize kadar girmesi, bir bakıma iyi olsada, bir bakıma bizleri sorumlu olmaya zorluyor.
Eskiden bizim ulaşacağımız haberleri, ya gazetelerden, ya radyolardan, ya da olan olayın tanık olanlarından öğrenebiliyorduk.
Şimdi öyle mi, Çin’de, maçinde bir olay oluyor canlı canlı izliyoruz TV’lerden. Ya da cebimizdeki telefonumuza düşüyor hemencecik. İstediğimizde dünyanın öbür ucundaki dostlarımızı arayıp konuşuyoruz, dertleşiyoruz.
Dizüstü bilgisayarlarımızla her türlü yazışmayı yapabiliyoruz diye sevinirken, son yıllarda çıkan cep telefonları bilgisayarın pabucunu dama attı. Cep telefonlarımızla dünyanın her yeriyle canlı bağlantılar kurup, görüntülü konuşabiliyoruz dostlarımızla, yazışmalar yapıp, birbirimize çay kahve bile ısmarlıyoruz sanalda olsa.
Konuşacak kimseniz olmasa bile her türlü oyunlar oynuyoruz tanımadıklarımızla.
Eskiden böylemiydi. Mektup yazardı babamız, analarımız. Yada acil bir şey olduğunda telgraf çekerdi büyüklerimiz. Şimdi dedelerimiz yeniden dünyaya gelseler sanırım şaşar kalırlar bu da ne deyip akıl sır erdiremezlerdi, gördüklerine.
Gerçektende iletişim araçlarındaki gelişmelere akıl erdiremez olduk. Günümüzde bile. Genç kuşaklar bu araçları önlerinde bulduklarından, yeni bir şey ortaya çıktığında hemen elindekileri bırakıp yenisini almaya koşuyorlar.
Ellerindeki şeyler basit geliyor, daha ileri teknolojik donanımlarını almaya koşuyorlar. İnsanın en büyük özelliği “elde ettiği ile yetinmeyip, daha fazlasını elde etme isteğidir” bu bir bakıma iyi bir şey olmakla birlikte kötülüklerin kaynağıda olabiliyor.
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları


YAZARLAR