Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
Meclis Başkanımız Prof. Dr. Mustafa Şentop İlimizi Ziyaret Etti
TRAKYA SİVİL KIRSAL KALKINMA PLATFORMU YÜRÜTME KURULU TEKİRDAĞ'DA TOPLANDI
Başkan Yüksel, “Uğur Mumcu’yu Bir Kez Daha Rahmetle Anıyorum”

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

MARMARA SAHİLLERİ KİRLİLİKTEN KURTULMALIDIR

Yüksel İnce
MARMARA SAHİLLERİ KİRLİLİKTEN KURTULMALIDIR
14.12.2017 / 12:04
Havaların iyi gitmesi yüzümüzü güldürüyor.
Ancak önümüzdeki günlerde, soğukların birden bire bastıracağını meteoroloji raporlarında ileri sürülmektedir. Bir başka raporda ise, eğer havalar böyle mevsimsel sıcaklık üstünde devam ederse, önümüzdeki yaz aylarında su sıkıntılarının olacağını söylemektedirler.
Tekirdağ’da geçen yıl yaz aylarında su sıkıntısı yaşanmıştı. Bu sıkıntıların bir kısmı alt yapıdan kaynaklanırken, diğer nedeni ise su teminini sağlayan kuyulardan ve su arıtma tesislerinden olduğu da ileri sürüldü yetkililerce.
Marmara Denizinin Bölgemizdeki kirliliğine karşı yapılan çalışmalar maalesef olumlu sonuç alacak düzeye ulaşmadı. Sahil boyu yerleşim yerlerinin alt yapısı halen Marmara’ya akmaktadır.
Arıtıcı kolektörler çalışır hale gelmediğinden tüm lağımlar denize olduğu gibi akarak, zaten kirli olan Marmara Denizi’nin bu bölgedeki kirliliği daha da artmaktadır.
Bu kirlilik yüzünden sahil boyunda bulunan yerleşim yerlerinde oturanlar denize girmemektedirler, girememektedirler. Bu kirliliğe rağmen yaz aylarında yazlığı olanlar ise, kirliliği bilmelerine rağmen denize girmekte olsalar da, bazı olumsuz rahatsızlıklar geçirseler de, yazlıkta olmanın keyfini yaşamak istemeleri sonucunda rahatsızlıklar yaşadıklarını da biliyoruz.
Hükümetin ve bölge belediyelerinin bu konuda bazı girişimleri olsa da, Marmara Denizi’nin tamamının temizlenmesi uzun zaman alacağa benzemektedir. Lağım ve sanayi artıklarının denize akışını önleyecek arıtma tesisleri ya çalıştırılmamakta, ya da yarım çalıştırıldığından bu pis akarlar doğrudan Marmara’ya akmaya devam etmektedir. Tüm dileğimiz hükümetin ve belediyelerin el ele vererek ve de sanayicilerimizin de arıtma tesislerini çalıştırarak, Marmara’nın temizlenmesini sağlamaları gerekmektedir. Aslında bu sorun tüm Türkiye’nin sorunu olarak görülmelidir. Sorun böyle ele alınırsa Marmara denizinin temizlenmesi sağlanacaktır.
İşte o zaman tüm Marmara sahillerinden yararlanacak olanlar, denizin keyfini yaşayacaklardır.
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları


YAZARLAR