Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
Çanakkale Zaferinin 104. Yılında Şehitlerimizi Andık
Vali BİLGİN, İl Genel Meclisini Ziyaret Etti…
-EŞKİNAT, ÇINARLI ESNAFINI ZİYARET ETTİ

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

SEVGİLİ KIZIM

Mustafa Öklük
SEVGİLİ KIZIM
17.02.2018 / 09:14
Bugün on yedi yaşını bitirip, on sekiz yaşına basıyorsun. Artık kendine yön verebileceğin bir çağa geldin demektir bu. Kısa bir süre sonra da evleneceksin kuşkusuz. Önce sana şunu söylemek isterim. Beyaz gelinliğinin içinde evleneceğin adama doğru ilerlerken, üzerinde taşıdığın elbisen kadar temiz ve saf olmalısın. Yanlış davranışlarda bulunur ve bunun kimse tarafından anlaşılmayacağını düşünerek huzuru aramaya kalkarsan yanılırsın kızım. Çünkü seni vicdanın cezalandırır. Ve mutlu olmadığın gibi, mutlu da edemezsin. Tüm hayatını etkileyecek bu tür serüvenlerden uzak dur. Çok erkek arkadaşla gezip dolaşmak sizin yaşlarınızda belki guru vericidir ama dikkat etmez ve bu arkadaşlık sınırını aşacak olursan ne gururun, ne de haysiyetin kalacaktır. Bunu sakın unutma kızım.
Evlendikten sonra önünde, yepyeni ve bambaşka bir hayatın belirdiğini göreceksin. Bunun güzel ve çekici yanları olduğu kadar, zor ve üzücü yanları da olacaktır. Evlilikte hiç unutmaman gereken önemli noktalardan biri kocana olan bağlılığını ve onunla gurur duyduğunu sık sık belirtmendir. Çünkü aile içinde duyacağın huzur ve mutluluk buna bağlıdır. İşinden dönüp eve geldiğinde, kocanı daha kapıdan girerken güler yüzle karşılamalısın. Zaman zaman sinirli olabilir, bu gelişleri. Günün koşulları onu böyle asık yüzlü yapmıştır. İşte en büyük görevin o an başlayacak yavrum. Kocana o günü nasıl geçirdiğini sana anlatarak rahatlaması için fırsat hazırlamalısın. Bu davranışın çok sevindirecektir kendisini. Sevildiğini bilen erkek, eşini de sever yavrum.
Görevlerini tam yapabilmen için eski alışkanlıklarından ve genç kızlık rüyalarından sıyrılman gerektiğini sakın unutma. Eğer kendinde bu gücü bulamıyorsan asla evlenmeye kalkışma. Çünkü karşındaki kişiyi mutsuz etmeye hakkın yok yavrum.
Önemli noktalardan biri de, senin için değerli olmayan ufacık bir şey onun için son derece önemli olabilir. İşte bu küçük ayrıntılar zamanla birleşirler ve büyük olaylar yaratabilirler. Evliliğinde o yüzden bu küçük şeyleri farketmen ve kocanın düşüncelerine göre davranman gerekir. Unutma ki erkekler çok çabuk duygu değişikliklerine uğrarlar. Kadın olarak buna katlanamayacağını hissedebilirsin. Hatta bu düşünce seni isyana sürükleyebilir. Ama evlilik sonu olmayan bir fedakarlık demektir. Sen verdiğin sürece karşındaki de verme zorunluluğunu duyacaktır. Böylece yuvanız huzurlu olduğu kadar güçlü de olacaktır.
Şimdi uyarlarımın en önemli yerine geldim. Bu satırları birçok defa okuyarak, söylediğim şeyleri anlamaya çalış kızım. Henüz çok genç ve tecrübesizsin. Bu yüzden de bazı noktaları anlamayabilirsin. Bu mektubumu sakın yırtıp atma. Aksine elinin altında istediğin an bulabileceğin bir yere sakla. Kararsızlık içinde bocaladığın zamanlarda açıp okur ve böylece doğru yolu seçersin.
Erkekler genel olarak dekolte görünüşlü kadınlardan hoşlanırlar. Onlara hayranlıklarını ise türlü şekillerde belirtirler. Sakın bu sözler seni açık-saçık giyinme hevesine sürüklemesin. En büyük yanılgın bu olur. Çünkü hiçbir erkek karısını başkalarının da o gözlerle görmesini istemez. Ve buna dayanamaz. Aslında maskelenmiş ve gölgelenmiş bir güzellik çok daha çekicidir. Sen kocanın arzularına uy, çevrenin esiri olma.
Yine üzerinde durman gereken önemli noktalardan biri de monoton kadın olarak gözükmemendir. Çünkü aşkı bu öldürür. Bazen sakin bazen kaplan gibi yırtıcı, bazen de bir ev kedisi kadar sokulgan ve söz dinler olmalısın ki kocan her şeyi sende ve yuvasında bulsun, gözü dışarıda olmasın.
Sana en son şunları söylemek istiyorum yavrum. Hayatta ne ekersen onu biçersin. Kısacası mutlu olmak istiyorsan önce mutlu etmelisin. Yolun ve geleceğin açık olsun.
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları


YAZARLAR