Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneğinden Ziyaret
ÖFKENİN YIKICI ETKİLERİNDEN KURTULMAK
Ergene Belediyesi Akıllı Şehirler Fikir ve Proje Uygulaması Yarışmasına Katılacak

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

HEPİMİZ BİRBİRİMİZDEN SORUMLUYUZ

Yüksel İnce
HEPİMİZ BİRBİRİMİZDEN SORUMLUYUZ
24.02.2018 / 09:07
Beklenen soğuk havalar nihayet başlıyor. Kış kışlığını gösterecek Mart ayının ilk günlerinden itibaren. Küresel ısınmanın bu coğrafyadaki payımıza düşeni yaşıyoruz bu aralar. Trakya toprakları suya doyamadı bu yıl. Sonbaharın tüm aylarında doğru dürüst yağmur yağmayınca tarım kesiminde uğraş verenlerin “yüzleri” asıldı, “bu yaz kuraklık olacak” diye.
Tarımla uğraşanların kulakları, gözleri TV’lerdeki hava raporlarında. Meteorolojinin vereceği haberlerde.
Önceki gün Meteoroloji haberlerini okuyan TV’deki sunucu nihayet yağmurlu ve karlı yağışların önümüzdeki günlerde başlayacağını, havaların daha da soğuyacağını söyleyince, tarımla uğraşanların yüzü gülmeye başladı.
Mart ayının yağışlı geçeceği beklentisiyle sevinen tarım kesiminin yanında, soğuk havalarda evlerini ısıtacak odunu, kömürü olmayanlar, kışı zor geçireceğe benziyor.
Öte yandan havaların soğumasını ve yağmur yağmamasını bahane ederek çarşı pazarda fiyatları yukarı çeken esnaf ve pazarcılara dur diyecek kimse olmayınca fiyatlar yükseldikçe yükseliyor, geçinmek zorlaşıyor.
Serbest piyasa kurallarına göre, hiçbir alanda denetim yapma, fiyat belirlemek, ya da fiyatlara müdahale etme yetkisi olmayınca, fiyatlar yükseldikçe yükseliyor, yaşamımız zorlaşıyor.
Günümüz dünyasında yaşanan her olumsuz şey, farkında olmasakta bizlerin yaşamına bir biçimde yansıyor ve etkiliyor.
Bu etkileme genelde olumsuzluk yaratıyor günlük yaşamımızda. İletişim araçlarının yaygınlığının getirdiği kolaylıklar sayesinde, dünyanın neresinde olumsuz bir gelişme olsa, ya da olumlu bir şey yaşansa, ister istemez etkileniyoruz. İletişim ve ulaşım kolaylıkları bizleri aynı zamanda, dünyamızın her sorunuyla ilgilenmemizi ve insana ve doğaya karşı sorumluluk almamızın önemini önümüze koyuyor, tüm insanları sorumlulaştırıyor birbirine.
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları


YAZARLAR