Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Mümin ŞAHİN’in ‘Kütüphaneler Haftası’ Mesajı
Ergene’de Parklar Periyodik Olarak Yıkanıp Temizleniyor
Koronavirüs salgınında son 24 saat

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

TEKNOLOJİ VE BİZ

Yüksel İnce
TEKNOLOJİ VE BİZ
03.03.2018 / 10:33
Havalar soğudu, kar yağdı yağacak derken İstanbul’a kar yağdı da, yağdı yağacak haberlerinden kurtulduk. Evet nihayet Mart ayı geldi. Bakalım “kazma kürek” yakacak mıyız, doğalgaz dururken.
Küresel ısınmanın ülkemizdeki mevsimsel demesekte genel olarak farklı mevsimler yaşıyoruz, eski günlere göre.
Farklılıklara aldırmayan “Tuzu kuru insanlar” kayak yapacak yerler arıyorlar kar’ın bol yağdığı yerlere gitmek için.
Ama bu yıl gerçekten bugüne kadar hiçbir kayak merkezinin bulunduğu yerlere doğru düzgün kar yağmadı. Hatta Erzurum Palandöken dağına kar yağmayınca, kayak pistinin bazı yerlerine suni kar püskürten araçlarla kar yağdırıldı, kayak yapmaya gelenler kaysınlar diye.
Çağımızda her şeyin çaresi var, kar’da yağdırıyoruz, yağmurda. Teknoloji insanımızın ihtiyaçlarının önemli bir bölümünü elde etmede gerçekten belli bir düzeye çıktı. Ancak bu teknolojik aygıtların, bizleri esir almasına izin vermemek için, bunları gerektiğinde kullanmak gerekmektedir.
Peki biz ne yapıyoruz, hayatımızı kolaylaştıran şeyleri hoyratça kullanıp, hem kendimize, hem de çevremizdekilere zararlar veriyoruz. Örnek olarak arabanız varsa, iki adımlık yere araçla gidip geliyoruz. Hem ithal ettiğimiz enerjiyi tüketip, hem ülkeye, hem de cebimize zarar veriyoruz.
Bir başka örnek cep telefonlarımızın ceplerimizde değil de avuçlarımızda taşımamız, olduk olmadık yerlerde telefon ekranına bakarak yollarda yürüyüp, kendimizden geçiyoruz, kazaya uğruyoruz, kazaya sebep oluyoruz. Sonuç olarak her alanda kullandığımız teknolojik aygıtları, gerçekten ihtiyacımızı giderecek biçimde kullanırsak, hem sorunumuzu gidermiş oluruz, hem de hayatımızı kolaylaştıran şeylerden doğru ve verimli yararlanmış oluruz diye düşünüyorum.
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları


YAZARLAR