Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneğinden Ziyaret
ÖFKENİN YIKICI ETKİLERİNDEN KURTULMAK
Ergene Belediyesi Akıllı Şehirler Fikir ve Proje Uygulaması Yarışmasına Katılacak

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

KÜLTÜR EMPERYALİZMİ NASIL YAPILIYOR

Yüksel İnce
KÜLTÜR EMPERYALİZMİ NASIL YAPILIYOR
10.03.2018 / 09:14
TV’lerimiz bizi ekran önüne oturtuyor her akşam. Dizi izleyicileri hangi kanala gitse saat 24’e kadar dizi yayınları sürüyor.
Tüm diziler, yerli ya da yabancı olsun hemen hemen hep aynı konuları işliyorlar. Bu nedenle de dizi saatlerini kaçıranlar bir hafta sonra dizinin özetini izleyerek diziden kopmamış oluyor.
Polisiye dizilerimiz ABD dizilerine benzer hale dönüştü. Halbuki ABD insanıyla, bizim insanımızın yaşam biçimi, içeriği çok farklı ama ABD dizilerine kendinizi kaptırdınız mı, ABD’li gibi dünyaya bakar oluyorsunuz.
İşte bunun adı Kültür emperyalizmidir. Dikkat ederseniz ABD’li insanlar gibi düşünüp, ABD’nin dünya üzerindeki gücünü yansıtan film ve dizilerde ABD örnek ve güçlü olduğu ve de haklı olduğu propagandasının esiri oluyor bu film ve dizilerin yayınlandığı ülkelerde.
Her ne kadar kötü adamlar olsa da ABD’nin iyi adamları hep kötü adamları yeniyor ve kötülük yapılan insanlara sahip çıkıldığı gösteriliyor Hollywood yapımlarında.
Bu yapımlarda başka bir şey daha işleniyor, Yahudileri öne çıkaran ince mesajlarla beynimize kazılıyor farkında olmasakta.
Bol ekşınlı (vurdulu kırdılı) filmlerde bile inceden inceye Yahudilik anlatılıyor.
Ve hep iyiler onlardan çıkıyor. ABD film ve dizi çekimlerini hemen hemen hepsinin yapımcıları Yahudi kökenlilerden oluşuyor. Senaristler bu Yahudiliği senaryolarda birkaç sahnede kahramanlara söyletiyorlar. Yahudilikle ilgili birkaç sözcüğü eklediler mi, yapımcı o senaryonun çekiminin şansı açılmış oluyor.
İşte sanatın siyaset için kullanımının en açık şeklini dünyaya pazarlayıp, kültür emperyalizminin ihracatı da sağlanarak para kazanılıyor.
Sevgili TV seyircileri, dizileri izlerken ya da ABD filmleri izlerken birde böyle bakın ekrandan sana verilene.
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları


YAZARLAR