Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
Meclis Başkanımız Prof. Dr. Mustafa Şentop İlimizi Ziyaret Etti
TRAKYA SİVİL KIRSAL KALKINMA PLATFORMU YÜRÜTME KURULU TEKİRDAĞ'DA TOPLANDI
Başkan Yüksel, “Uğur Mumcu’yu Bir Kez Daha Rahmetle Anıyorum”

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

HÂL NE ZAMAN AÇILACAK?

Yüksel İnce
HÂL NE ZAMAN AÇILACAK?
24.03.2018 / 09:09
Bu yıl kış geldi gelecek derken, ilkbaharın mevsimsel özellikleri Mart ayında bizi yakaladı. Yani kış yaşamadık dersek yeridir.
Atmosferdeki bu değişim, küresel ısınmanın bizim coğrafyaya yansıması olarak anlamamız gerekiyor sanırım.
İyi mi oldu derseniz, bana göre iyi oldu desem de, çiftçilerimizin bu mevsimsel değişimden memnun olup olmadıklarına bakmak gerekir.
Göründüğü kadarıyla tarımla uğraşanların şimdilik olumsuz tepki vermemeleri, bekleyip görelim dönemi olarak değerlendirilebilinir.
Sonuçları ürünleri toplama dönemine girdiğimizde anlayacağız. Şayet verimlilik artmışsa sorun yok demektir.
Yok eğer verimlilikte düşük rekolte olmuşsa, zaten çiftçilerimiz yakınmalarını yüksek sesle tüm topluma duyururlar ve devletten ucuz ve de düşük faizli borç istemeye başlarlar.
Ya da, ürün fiyatlarını yukarı çekerek sofralarımıza yeni maliyetler yükleyerek hınçlarını tüketici olan bizlerden çıkarırlar.
Sonuç olarak biz tüketicilerin cebinden beslenirler. Hep böyle olmuştur, olacaktır, bizim gibi ülkelerin insanları, denetimsizliğin sonuçlarına katlanıp, piyasayı elinde tutanların kurbanı olmaya devam edilecektir.
Hele Tekirdağ gibi İllerde yaşayanlar yıllardır “sebze ve meyve” hali olmadığından hep keyfi zamanlarla karşı karşıya kalarak en pahalı yer özelliğini devam ettirmektedir.
Dilerim temeli atılan, ne zaman biteceğini bilmediğim “sebze meyve hali” bu yaz aylarında biter ve üretici, tüketici arasında komisyoncular denetime girer ve de Tekirdağlı artık pazarlara veya kabzımallara gittiklerinde ihtiyaçlarını daha ucuza alma şansını yakalarlar, yakalarız.
Belediyelerimize hal açıldıktan sonra çok büyük görevler düşmektedir. Denetimler doğru düzgün yapılırsa Tekirdağlı sebze ve meyve ihtiyaçlarını daha ucuza alarak ekonomik olarak biraz olsun rahatlayacaktır.
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları


YAZARLAR