Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneğinden Ziyaret
ÖFKENİN YIKICI ETKİLERİNDEN KURTULMAK
Ergene Belediyesi Akıllı Şehirler Fikir ve Proje Uygulaması Yarışmasına Katılacak

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

KÜRESEL ISINMA, TARIM ALANINDA BİZE YENİ UFUKLAR AÇIYOR

Yüksel İnce
KÜRESEL ISINMA, TARIM ALANINDA BİZE YENİ UFUKLAR AÇIYOR
19.05.2018 / 09:43
Dikkat ediyor musunuz bu aralar meteoroloji durmadan uyarılar yapıyor. Bu uyarılar küresel ısınmanın getirdiği farklı hava koşullarının yaşanacağı haberleri anlatıyor.
Hatta, yine meteoroloji uzmanları “bu hava değişikliklerine alışın” diye açıklamalar yapıyor.
Evet gerçektende küresel ısınmanın bizim coğrafyamızdaki etkileri her geçen gün daha da belirginleşiyor, adeta tropikal sıcaklıklar yaşıyoruz yaz aylarında.
Bu durumda tarımla uğraşanlara yeni ürün yetiştirme ortamıda doğuyor. Geleneksel ürün ekip biçmeye alışmış çiftçilerimiz dilerlerse Trakya toprağı gibi toprağı verimli alanlarda yılda aynı topraktan ikinci bir ürün alma fırsatı ortaya çıkıyor, bu küresel ısınmanın bize kazandırdığı bir fırsat diyorum.
Geçtiğimiz kış, kış bile değildi. Bunu hep birlikte yaşadık, küresel ısınmanın kış aylarındaki yansıması, ısınmada bize kolaylık kazandırmış, daha az ısınma masrafımız olmuştu.
Tarım İl Müdürlüğümüzün mevsimsel değişimi göz önüne alarak, çiftçilerimize yeni ürünler yetiştirmekle ilgili olarak bilgilendirmeler yapmalı, yeni seçenekler sunarak, gerekirse kurslar açarak, tarımla ilgili çeşitlendirme sağlamalıdır.
Ayrıca Tarım İl Müdürlüğümüz modern tarımcılık alanında dünyadaki gelişmeleri çiftçilerimize anlatıp, geleneksel tarımdan vazgeçirerek kooperatifçiliği özendirip, daha az masrafla, daha çok kazanma imkanlarını örnekler göstererek çiftçilerimizi ikna etmeli, yeni ürünlerin deneyim alanları da ekilerek sonuçlarını çiftçilerimize göstermelidir. Gerekirse teşvik edici primlerde vermelidir.
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları


YAZARLAR