Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
VÜCUDUMUZU  YAZA  HAZIRLAYACAK  8 ALTIN ÖNERİ
Çiğ süt destek ödemeleri  başlıyor
“Okul Dışarıda Günü”  etkinlikleri

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

CAMİ ADABI

Mustafa Öklük
CAMİ ADABI
05.06.2018 / 11:29
Bugün siz değerli okuyucularım ile günümüzde sıkça rastladığım bazı aksaklıkları, ahenk bozukluklarını paylaşmak istiyorum. Oturarak namaz kılmak sanki moda haline geldi. Ciddi sağlık problemleri olanlara bir şey demiyorum. Zaten dinimiz kolaylık dinidir. Namazını oturarak da, yattığı yerden de kılmaya müsaade ediyor. Fakat son zamanlarda çarşıda pazarda gezip cirit atanlar camide oturarak namaz kılmayı tercih ediyor. Korkum inşallah bizler görür müyüz bilemiyorum kiliselerdeki gibi okul sıralarında oturarak ibadet edilmez.
Cenaze namazı için camiye gelerek boyunu gösterenleri hiç tasvip etmiyorum. Yani bir yakını veya arkadaşı vefat etmiş. Cenaze namazı kılınacak. Cami avlusu hınca hınç dolu. Ezan okunuyor. Gelenlerin çok az kısmı vakit namazını kılıyor. Dışarıda ayakta dikilmeyi yeğliyor. Cenaze namazı için saf tutulurken bile çoğu katılmıyor. Kardeşim niye geldiniz o zaman demezler mi adama ? Dinimizde zorlama yok. Hasbelkader geldiniz cenaze münasebetiyle camiye. Bu fırsatı değerlendirip hem vakit, hem de cenaze namazını kılsanız çok daha iyi olur kanımca.
Camiler Allah’ın evidir. Aynı zamanda Mekke-i Mükerreme’de bulunan Kabe-i Muazzama’nın şubeleri. Camilerimize maalesef gereken özeni göstermiyoruz. 2011 yılında gittiğim Arabistanda Hac görevi münasebetiyle bazı olumsuzlukları görmüş kınamıştım. Son zamanlarda ilimizde de bu tür olumsuz görüntülere rastlamaya başladım. Kabe’ye karşı dana gibi yatarak horlayarak uyuyanlar mı istersin. Benzeri görüntüler ilimizdeki bazı camilerde rastlıyoruz. Cami içleri otel veya yatakhane değil. İbadetini yapar, duanı eder çıkarsın. Ne o dakikalarca boylu boyunca uyumak!
Cami çıkışlarında ayakkabılarını giymek için eline alan vatandaşlarımız laaap diye ayakkabıları yere atıp öyle giyiyorlar. Ne olur acaba yavaşça yere bıraksalar da paaat küüüt ayakkabı sesi çıkmasa. Sonra yere hızlıca atılan ayakkabıların çıkardığı toz bulutunu cami çıkışı teneffüs etmek zorunda kalıyor cemaat. Biraz daha dikkat lütfen diyorum.
Dilencilerle nasıl başa çıkacağız ? Müslüman kardeşlerimizin duygularını sömüren dilenciler namazın başlamasına yarım saat kala cami bahçelerindeki yerlerini alıyor. Daha caminin din görevlisi gelmeden. Namaz çıkışı el pençe Allaha rızası için sadaka. Allah kimseyi kimseye muhtaç etmesin. Ancak bu dilencilerin çoğu bu işi meslek haline getirmiş diye düşünüyorum. Özellikle zabıta teşkilatı tüm camilerde gereken önlemi alıp hırpalamadan, kaba kuvvet kullanmadan dilencileri cami yakınlarından uzaklaştırmalılar.
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları


YAZARLAR