Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneğinden Ziyaret
ÖFKENİN YIKICI ETKİLERİNDEN KURTULMAK
Ergene Belediyesi Akıllı Şehirler Fikir ve Proje Uygulaması Yarışmasına Katılacak

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

MEVSİMSEL DEĞİŞİM, TARIMSAL DEĞİŞİMİ DAYATIYOR

Yüksel İnce
MEVSİMSEL DEĞİŞİM, TARIMSAL DEĞİŞİMİ DAYATIYOR
30.06.2018 / 09:05
Mevsim değişikliklerini yaşayan ülkemizde özellikle tarımla uğraşanların, bu değişikliklere göre toprağı işleme, toprağa atılacak tohumları yeniden belirlemesi gerektiğini artık bilmeli ve buna göre hareket etmeli diye düşünüyorum.
Böylesine düşünürken, ülkemiz nüfusunun %85’nin artık kentlerde yaşadığını, tarımla uğraşanları eski babadan kalma yöntemlerle ekip biçmenin verimliliği arttırmadığını da biliyoruz, çiftçilerimizde biliyor artık.
Modern tarımcılıkta artık NADAS yok, toprak dinlendiriliyor ama, dinlenirken de ürün veriyor yeni tarım işletmelerinde.
Bu tür işletmelerin örneklerini ABD’de AB ülkelerinde görüyoruz. Oralardaki işletmeler ülkelerinin mevsimsel koşullarına göre ve aynı zamanda işlenen toprak yapılarına göre planlamalar yapıyor, uyguluyor, verimliliği arttırıyor.
Elbette sanayisi gelişmiş ülkelerin tarım alanında yaptıkları doğru şeyleri bizimde uygulamaya geçirerek verimliliği arttırabiliriz. Onlar bu verimliliği tarım işletmeleriyle sağlıyorlar. Bizde ise hâlâ bireysel çabalarla götürüyoruz tarımcılığımızı. Bu nedenle öncelikle ya kooperatifleşmeye, ya da büyük tarım işletmeciliğine başlamamız gerekiyor. Yani kurumsallaşmamız gerekiyor zaman kaybetmeksizin.
Sanırım yeni yönetim biçimine geçen ülkemiz, tarım alanında da yeniden yapılanmanın teşvikçisi olacak ve tarım alanında yeni ve üretimi arttıracak projelerle tarımla uğraşanları kollektif çalışmayı teşvik ederek tarım alanındaki sorunların çözümü tamamlanıp, verimliliğin en üst noktasına ulaşacağını göreceğiz…
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları


YAZARLAR