Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
Santranç  turnuvası  Dünya’da da  izleniyor
AŞKLA SARILMAK  KALP HASTALIĞI  RİSKİNİ  AZALTIYOR
BÜYÜKŞEHİR’E BAĞIMSIZ ADAY ETHEM ARDA

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

HZ. HATİCE - 1-

HZ. HATİCE - 1-
03.07.2018 / 12:10
Dünyada kemâlâta erdirilen Firavunun karısı Hz. Asiye, İmran kızı Hz. Meryem, Hüveylid’in kızı Hz. Hatice, Hatice’den doğma HZ. Peygamberimiz’in kızı Hz. Fatıma …İlk ikisi olan Hz. Asiye ile Hz. Meryem’i yazmıştık . Şimdi sıra geldi : Hz. Haticetü’l - Kübra’ya…
Öyle ki , İffet timsâli , kadınlığın masumiyet abidesi Hz. Hatice…Rasûlüllah aleyhisselam :
“ Kendi zamanındaki yeryüzü kadınlarının en hayırlısı İmran kızı Meryem’dir . Bu ümmetin kadınlarının en hayırlısı da Hatice’dir .” Ve devam etti :
“Yüce Allah , bana daha hayırlı bir eş vermemiştir . Bütün insanlar bana inanmazken , O bana inandı . Herkes beni yalanlarken O doğruladı . İnsanlar yardımlarını benden esirgediklerinde O bana malıyla destek oldu . Yüce Allah , başka kadınlardan değil , O’ndan çocuklar ihsan etti .” buyurdu .
Ayrıca Yüce Allah , Kur’an’ında takva ve ihlaslarından dolayı selamladıkları :
-Selam olsun Allah’ın ayetlerine inananlara (Enam 54 )
-Selam olsun cennettekilere (Araf 46)
-Selam olsun iman edip Salih amel işleyenlere (Tevbe 5-10)
-Selam olsun, sabredenlere (Rad24)
-Selam olsun, takva sahiplerine Allah’ın sınırlarını koruyanlara (Hicr 45-46 )
- Selam olsun ölümü güzel olanlara (Nahl 32 )
-Selam olsun , dünyada iken Allah’a asi olmayan kullara (Meryem14-15 )
-Selam , olsun , anne- babasına güzel davrananlara ( Meryem 32 -33 )
- Selam olsun , hidayete , Kuran’a tabi olanlara (Taha 47 )
- Selam olsun , boş işlerden yüz çevirenlere (Kasas 55 )
-Selam olsun ,cahillerden yüz çevirenlere (Kasas 55 )
- Selam olsun , Rahmana kavuşanlara ( Ahzap 44 )
- Selam olsun , Ahirette Allah’ın selamladığı mü’minlere ( Yasin 58 )
- Selam olsun , imana gelmezlere , yüz çevirenlere ( Zuhruf 89 )
- Selam olsun , amel defteri sağdan verilenlere ( Vakia 91 )
Vay be sayın okuyucular , Allah’ın bize de selam vermesi için yukarıda saydığımız ihlaslı , takvalı güzel şartlar biz de de olması lazımdır . Yoksa Allah zü’l-celal bize Rahmet, mağfiret nazarıyla bakmaz . Ve Hz. Hatice Validemiz gibi olmaya çalışmalıyız . Çünkü O muhterem validemiz ; iffetinden , kibarlığından , nezaketinden , yardım severliğinden, merhametinden , doğruluğundan , ihlas ve takvasından dolayı Allah’ın husûsî selamına mazhar olmuş , şu güzel vasıflar üzerine selamlanmıştır:
- Asrı Saadet hanımlarından olduğu için ,
- İlklerin ilki olduğundan ,
- Kadınlardan ilk inanan olduğu için ,
- İlk cemaat , namaz kılan olduğu için,
- İlk Müslüman ,
- Kalbi Peygamberimize bağlı ,
- Mü’minlerin annesi ,
- Rasulü teselli eden ,
- Tahir (temiz) olan ,
- Kübra ( büyük ) olan ,
- Hem seven , hem sevilen
- AllahIn selamına muhatap olan Hz. Muhammed’e bağlılığı için !..
Zamanımızın Müslüman geçinen kadınlarımız , yukarıdaki özelliklere sahip olarak ahlakınızı düzeltebilir ve Allah’ın selamını üzerinize celp edebilirsiniz !..
Kim bu Hz . Hatice : Kureyş kabilesinden babası Hüveylid , annesi Fatıma’dır . Mekke’de Miladi 556 yılında doğdu . Baba tarafından Kusay’a , anne tarafından da Lüey’de bağlıdır .
Cahiliye kadınlarından olduğu halde iffetli, samimi, dürüst: alicenaplığı ile tanınan, zengin temiz anlamında “Tahire “ diye anılırdı. Babasının tüccarlığı sayesinde ticareti öğrenmiş kışın güneye yazın kuzeye kervanlar çıkararak, zenginliğine zenginlikler katmıştır. Dul olduğu için bir çok talipleri çıkmış, O ise bunların hiçbirini kale almamış, doğru - durüstlüğü aramış, hatta emirlerine kervanlar vererek onların ahlakını aramış fakat her ticaret yapışlarında umduğunu bulamamış , ticareti zararla göstermişler .
Başka bir keresinde Rasûlüllah görevlendirilmiş , kervan büyük bir karla dönmüştür. Zaten Hz. Muhammed, “Emin “ lakabıyla tanınıyordu .
Böylece Hz. Hatice’nin ilgisi ve sevgisi Emin Muhammed’e karşı arttı , zaten H z . Hatice , yüksek ahlak sahibi, güvenilir aradığının Hz . Muhammed olduğunu anlamış sevgisi O’na karşı artmıştı . Şam’a gönderdiği ticaret kervanı esnasında bir bulutun devamlı Muhammed’i gölgelediğini , tabihatta , görülen harikulade hallerin , kervana eşlik eden kölesi Meysere tarafından Hz. Hatice’ye anlatılığında Peygamber’e karşı sevgisi ve güveni iyice çoğaldı. Hatta Busra denilen yerde Hıristiyan rahip Nastura, görülen bu harikulade haller karşısında Hz. Muhammed’in beklenen peygamber olduğunu müjdelemiştir. (Devam edecek)
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları


YAZARLAR