Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneğinden Ziyaret
ÖFKENİN YIKICI ETKİLERİNDEN KURTULMAK
Ergene Belediyesi Akıllı Şehirler Fikir ve Proje Uygulaması Yarışmasına Katılacak

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

KÜRESEL ISINMA TARIMDA YENİLENMEYİ GETİRECEKMİ?

Yüksel İnce
KÜRESEL ISINMA TARIMDA YENİLENMEYİ GETİRECEKMİ?
07.07.2018 / 09:07
İklim değişikliği
ve
bu değişimin tarım alanında
“yeniden üretim”
ve de
“Yeni tarım ürünlerinde açılım” konularında yazdığım yazılarım Tekirdağ Tarım İl müdürlüğünün dikkatini çekmiş olmalı ki,
Tekirdağ Valiliği Murat Ürtekin’i aramışlar, yazıyı yazanın “kim olduğu” sorulmuş.
Tekirdağ Valiliğinde ki bu konuda bilgi almak için gazetenin Telefonu’nu bilmiyorlarmış.
X X X X
Tekirdağ’ımızın Coğrafi yapısı gereği ılıman bir iklime sahipti. Ancak son iklim değişimi ile yeniden yapılanmaya gitmesi gerekmektedir tarım alanında.
Yeniden yapılanmanın en önemli sorunu küçük alanlarda yapılan üretim biçimidir. Yani büyük alanlarda yapılan tarımda maliyetten düşer, küçük alanlarda yapılan tarımcılık hem masraflı hemde yorucu be verimsiz olmaktadır.
Trakya da ve tüm ülkemizde “tarım çiftlikleri” ve “Tarım işletmeleri” ve de “Kooperatif”leşmeye gidilmelidir. Tarımla uğraşanlar genelde “ortaklıklara” sıcak bakmadığını biliyoruz. Bu nedenle Tarım İl müdürlüklerine büyük görevler düşmekte Tarımla uğraşan insanlarımızın bir araya gelerek daha sağlıklı ve verimli sonuç alınacağını örneklerle anlatıp, tarımcılarımızı ikna etmelidirler.
Özellikle küresel ısınmanın ülkemizdeki tarafını dikkate alarak, kurak topraklardaki verimsizlikler ortadan kaldırılarak, büyük tarım alanları oluşturularak, verimliliği yükseltip, yeni tarım ürünlerine dönüşümler yapılmalıdır.
Ayrıca mevsimsel özellikler dikkate alınarak aynı topraktan 2. Bir ürün alacak ürünlere yönelip, toprağın Azot, ihtiyaçlarını karşılayacak ürünler seçerek Nadas’dan kurtulmalı tarım insanları.
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları


YAZARLAR