Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
COVİD KIRMIZINDAN KURTULMAK HEPİMİZİN ELİNDE
BAŞKAN KADİR ALBAYRAK'IN YEŞİLAY HAFTASI MESAJI
8 Mart Dünya Kadınlar Günü Çerçevesinde Kadın ve Şiddet Konulu Konferans Düzenlendi

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

UZUN ÇAM AĞAÇLARI

UZUN ÇAM AĞAÇLARI
14.07.2018 / 09:03
Toprak yoldan telle çevrilmiş büyük bir alana girdik. Sanki özellikle seçilmiş gibi gözüken narin çam ağaçları göğe doğru severek yükselmiş gibi geliyordu insana.
İçeri girince çeşmeden iki tane ibrik aldık. İlerleyen toprak yolda 3 dakika sonra durduk. Aynı çamlar. Çok temiz tutulmuş bir alan belki on on beş tane mezarı gölgeleyen alan insana huzur veriyordu.
Mezarlar ve çevresi çok temizdi.
Farklı duygularla arabamızdan indik. Yanımdaki eşim başını bağladı yasin okuyacaktı babasının mezarında. Bende bildiklerimi okudum.
Aldığımız suları mezardaki toprak alana döktüm. Adetten olduğunu biliyorum. Asıl amacını bilmiyorum. Eşimin okuması uzun sürdü.
Kendisi son derece titiz, dikkatli olduğundan ağaçlar dahil mezar çevresinesini de dikkatlice inceliyordu. Bende hazin duygular içersinde mezara çok yakın olan arabamın içinde eşimi izliyordum. Hastalığı nedeni ile çok zayıf olduğundan tetik durumda idim ayrıca.
Duasını bitirdi. Babasının yanındaki boş alana çok dikkatli baktı onu kucaklayan çam ağaçlarına başını kaldırdıktan sonra bana sanki herşeyi anlatırcasına baktı.
Artık onun ne diyeceğini biliyordum. yinede onu dinlemeyi bekliyordum.
-Raşit beni babamın yanına gömün olurmu. evet bunu bekliyordum. Hastalığını takdir ettiğim şekilde davranarak geçiriyordu..
-bu ne demek şimdi sen benden zaten küçüksün sıranı beklesene dedim.
benimi kandırıyorsun bakışı ile bakarak.
-bana söz ver raşit dedi. Vasiyetim olsun bu.
37 sene evlilikten sonra sanki yanımdan ayrılıyormuşçasına hüzünlendim.. senaryom yarım mı kalsındı. hesapların hepsi bozulacaktı. sessiz bir şekilde başımı salladım ve .
-peki canım söz dedim. çok güzel bir yer seçmişti kendine oysaki benim yanımda daha güzel değil miydi. Gerçekçiydi eşim.tevekkül eder. şaşıttırıdı insanı.
İlk öğrendiğimizde Nişantaşı’ndaki hastanede el ele tutuşarak ve ağlayarak dolaştık sokaklarda bizi kimsede tanımıyordu umurumuzdada değildi. Şoktaydık.
-Kazandığımızı beraber kazandık güzelim hepsini sana harcayacağım dedim. Elimi daha bir sıktı. eğer oda yetmezse işte burada dilenirim yine sana harcarım. korkma sakın dedim. Böyle başladı bizim acı maceramız. Oysaki yaygınlaşan bu hastalıkta neler oluyor ne acılar hissediliyormuş.
Uzun tedavi durumu ameliyatlar falan. her şeyi menatetle geçti. tedirgin ama ümitli bekleyişimizden sonra.yaşadığım bu anımın bu kadarını kaydetmek istedim. ben yaşayacağım iyileştim düşüncesi ile olan davranışları çok güzel .inşallah Allah onu bana bağışlayacak.
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları

YAZARLAR