Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
Ormandan toplanan  mantardan  milyonluk gelir
MARATONA  ÇEVRECİLER  DAMGA VURDU
Süleymanpaşa Belediyesi ilkyardım eğitimleri için başvurular başladı

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

TRAKYA’NIN SEÇMEN PROFİLİ VE SORUNLARI (1)

TRAKYA’NIN SEÇMEN PROFİLİ VE SORUNLARI (1)
19.08.2013 / 22:07


Sizlere daha önceki köşe yazılarımdan birinde, Ankara’dan Trakya’nın seçmen profili ve sorunları hakkında rapor istendiğini belirtmiştim. Bu köşe yazımla başlayan bu raporu, KISMEN sizlerle de paylaşacağım



TRAKYA’NIN SEÇMEN PROFİLİ NEDİR, KİMLERDEN OLUŞUR?



Trakya nüfusunun çok azı, (Gacal)denen yerli halktan oluşmuştur ve adeta yok denecek kadar azdır. Çoğunluğunu Bulgaristan olmak üzere, Romanya ve Yunanistan’dan gelen göçmenler oluşturmaktadır. Bu nedenle, siyasi yelpazede Komünist rejimden geldikleri için, sol görüş hakimdir. Bu nedenle Trakya’da sosyal demokrat belediyeler hizmet vermekte olup, milletvekili çıkarma sayısı Trakya bölgesinde sol parti olarak CHP ağırlıklıdır. Büyük şehirleri saymazsak, üç ve daha fazla milletvekili çıkarma şansını sağ partiler elde edememiştir. Bu da sosyalist göçmenlerden kaynaklanmaktadır.



Fakat son 10-15 yıl içinde, sanayinin Trakya’ya kayması, fabrikatörlerin doğu kökenli olması, beraberinde kendi bölgelerinden çalışanları tercih etmeleri nedeniyle, bölgeye yüksek derecede nüfus kayması olmuştur. Bu da beraberinde siyasi yelpazenin eşit oranda seviyeye yönlendirilmesine neden olmuştur. Öyle ki, bu vesileyle bölgede sağ oy oranları hızla ivme kazanmıştır. Karadenizliler, Tokatlılar, Iğdırlılar, Konyalılar, Erzurum ve bu bölgeye yakın olanlar ile Karslılar ve Güney bölgesinden gelenlerin bir kısmı sağ görüş ağırlıklı olup, oy dengesini değiştirmiş bulunmaktadırlar. Bu nedenle yerel ve genel seçimlerde sürpriz yaşanabilir. (DEVAM EDECEK)

Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları


YAZARLAR