Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
Başkan Yüksel Ergene Sinoplular Derneğinin Etkinliğine Katıldı
45 kişi yedikleri dönerden zehirlendi
Başkan Sarıkurt Zafer Mahallesi Sakinleriyle Buluşacak

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

PERDE…

PERDE…
10.08.2018 / 11:18
İlk insan cennetten kovulduğu zaman bahtsızlığın pençesine düşmüştü .Gözündeki perdeden hakîkatı görememişti.
İşin vahametini sonradan anlamış, lakin kendisini cennetten çok uzaklarda bulmuştu. Bu onun ilk suçu, son pişmanlığı oluyordu.
Ondan bu yana asırlar geçti, bir çok nesiller türedi. Bu nesiller onun oğullarıydı. Onlar babalarının hatalı hareketinin cezasını, ömürleri boyunca çekeceklerdi. Küçük bir hata yaptıkları ve dalgın bulundukları zamanlarda gözleri perdeli demekti !..
Hak ile batıl, birbirinden bir incecik perde ile ayrılmıştır .Hakikatı arayanlar için bu perde gözlerden kalkar.üDiğerleri ise gaflet içinde gözleri perdeli bir şekilde türlü kötülükler işlerler.Eğer katil , işleyeceği cinayetten mahkum olacağını görebilse, belki cinayet işlemez, bir cana kıymazdı.
Eğer sahtekar, samimi doğruluğun bir incecik perde ile örtüldüğünü görebilseydi, riyayı samimiyet diye başkalarına yutturmaya kalkışmazdı.
Eğer âşıklar , aşkın gönüllerde alevlenen kıvılcımlarını , ilâhi bir lütuf olarak hissedebilselerdi, birbirlerine ihanet etmezlerdi.Leylâ ile Mecnûn bunu görebilmişlerdi !.
Hayatın manasını kavramak , yaratılıştaki hikmetin sebeplerini aramak, gözdeki perdenin kalkmasıyla mümkün olur .Bazıları bu esrara ulaşabiliyorlar. Onlar için gizli bir şey kalmıyor !..
Peygamberlerin Allah ile olan münasebetleri , Allah’tan aldıkları vahyi ilhâmı bazen vasıtalı bazen vasıtasız. Vasıtasız olduğu zaman bu âlemle temâşa âlemi arasındaki perdeler kalkmaktadır. Fahri kâinat Efendimizin Mi’raç hadisesi, temâşa âlemine yaptığı bir ziyarettir. O ruhanî âleme bakınca bütün perdeler açılmaktadır .Zaten Peygamberler için perde diye bir şey düşünülemez !..
Veliler, yaratılıştaki gayeyi anlamışlardır. Onlar, kendilerini Allah yolunda harcadıklarından gayeye ulaşmışlardır. Allah’ın Cemâli karşısında benliklerini kaybederler. Niyazlarında bir şey istemezler, kendilerinden geçerler. Sonunda Allah ile birleşirler. Artık gözlerindeki perdeler kalkmıştır. Her şey onlar için ab âşikârdır. Allah’a kavuşmuşlardır. Hallac :
“Ene’l-Hakk !..
Nidası: Hâşâ ben Allah değil ,ben yokum, Allah vardır . Benliğimde eridim, Allah’a kavuştum ,demektir .
İşte Mevlâna :
“Yüzümü her şeyden çevirip sana döndüm .
Gözümü her şeye yumdum,
Nihayet senin cemâlini gördüm.”
Diye feryat etmesi, gözlerindeki perdelerin kalktığını göstermektedir .
İşte Muhiddîn Arabi , zamanın bir sürü gafil ve gözleri perdeli insanlarına :
“Sizin taptığınız Allah, ayaklarımın çiğnediği toprak altındadır .”
Diye ikazda bulunması, gözlerindeki perdeleri kaldırmaya kafi gelmemiştir .Ayaklarının altlarını kazdıkları zaman gözlerindeki perdeler düşmüştü ama ,iş işten geçmiş , Arabi’yi darağacına çoktan çekmişlerdi bile!..Toprak altından çıkan ise tamahın babası paraydı !..
Hâlâ o para toprak altında, ona taabbûd edenlerse onun peşinde!.. İhtiraslarının yüzünden, gözlerindeki perdeleri bir türlü atamıyorlar. Bu, kıyamete kadar devam edeceğe benziyor !.. İstanbul 1961
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları


YAZARLAR