Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneğinden Ziyaret
ÖFKENİN YIKICI ETKİLERİNDEN KURTULMAK
Ergene Belediyesi Akıllı Şehirler Fikir ve Proje Uygulaması Yarışmasına Katılacak

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

PARA, PARA, PARA

Yüksel İnce
PARA, PARA, PARA
13.10.2018 / 08:59
Her önüne gelen, çarşı pazardaki fahiş fiyatlardan konuşup, kendince çözüm yolları söylüyor.
Pahalılıkla nasıl mücadele edileceğinin gevezeliği ile kendini rahatlıyor.
Gerçekten de çarşı pazarlarda tüm yiyecek, içecek şeylere zam yapıldı, dolar bahanesiyle. Hâlbuki doların, paramız karşılığında yükselmesi ABD’nin başlattığı “Ticaret Piyasasındaki imal alış satış yapılan her mala gümrüklerde artı vergi uygulaması’nın sonucuydu. Yani diyorki ABD , “ben ithal ettiğim her şeye yeni vergi uygulayacağım ve bunların ülkede fiyatını yükseltip, malın satışını engellerken, benzeri bizim ürettiğimiz şeylerin fiyatını sabit tutarak, halkımızın kendi ürettiğini tüketmesini sağlayacağız.
Böylece paramızın dışarıya gitmesini engellerken, yerel üretimi artırıp ve hızlandırarak, işsizliği de önlemiş olacağız” diyor Trump.
Bizde de benzeri tedbirler alınıyor, hatta ithalat ve ihracatlarımızı bazı devletlerle “yerel” paralarla yapılması öneriliyor, doların piyasalardaki yapay yükselişi giderek, aşağılara çekilmeye çalışılıyor.
Ve bu çalışmanın sonuçları da piyasaları bayağı rahatlattı, bazı firmalarda mallarında yüzde 10’a varan indirimler uygulayarak, piyasadaki yapay yükselişi yüzde 10’da olsa ucuzlattı.
Elbette bu yeterli mi bilemem! Bu konuda uzmanlar, hükümetin istemleri doğrultusunda yeni programlar, yeni öneriler tartışılıyor, yeni yeni çareler bulunmaya çalışılıyor. Dilerim piyasanın düzelmesi ve fiyatların eski seviyesine inmesiyle sabit gelirlilerin sıkıntısına çareler bulunur, halkımız daha rahat edeceği, ihtiyaçlarını daha ucuza alacağı duruma gelir, ülkemizin de uluslar arası ekonomik çevrelerdeki yeri yükselerek, geleceğe emin adımlarla yürür, Türkiye kazanır, Türkiye insanı mutlu ve güvenli yaşama kavuşur.
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları


YAZARLAR