Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
Meclis Başkanımız Prof. Dr. Mustafa Şentop İlimizi Ziyaret Etti
TRAKYA SİVİL KIRSAL KALKINMA PLATFORMU YÜRÜTME KURULU TEKİRDAĞ'DA TOPLANDI
Başkan Yüksel, “Uğur Mumcu’yu Bir Kez Daha Rahmetle Anıyorum”

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

SONBAHAR VE KÜRESEL ISINMA

Yüksel İnce
SONBAHAR VE KÜRESEL ISINMA
20.10.2018 / 09:48
Sonbaharın son günlerini yaşıyoruz. Henüz yağmurlar Trakya’nın daha doğrusu Marmara Bölgesi’nde pek yoğun yaşanmadı. Hatta pastırma yazını da henüz yaşamadık.
Küresel ısınmanın bizim coğrafyaya etkileri tam olarak belirginleşmedi. Önümüzdeki zamanlarda küresel ısınmanın getirdiği, getireceği olumlu olumsuz ne varsa yaşayıp gereken önlemlerin alınmasıyla ilgili yapılması gerekenler yapılacaktır. Hükümetimizin ilgili bakanlıkları gereken önlemlerin alınmasıyla ilgili her bölge sorumlularını uyararak gerekenlerin yapılması için teyakkuzda olun talimatı verilmiştir.
Bu küresel ısınmanın getirdiği sorunların yerel bazda oluşacak olumsuzlukları yerel yönetimler yani belediyelerimize ek işler yüklediğini görüyoruz, TV’lerden de izliyoruz. Demek ki küresel ısınmanın getirdiği bazı avantajların yanında doğa olaylarının yeni bir boyutlarıyla da karşı karşıyayız.
Dikkatinizi çekmiştir, artık yağan yağmurların aniden boşalması sonunda sel felaketleri yaşıyoruz. Özellikle Karadeniz bölgemizde dere yataklarının olduğu yerlere yapılan konutların, iş yerlerinin büyük zararlar gördüğünü biliyoruz.
Daha doğrusu dere içi veya dere ağızlarının olduğu yerlere yerleşim izni verilmesinin sonuçlarını bu küresel ısınmanın mevsimsel değişimlerinin en gözle görülenin yağmurların kısa ama m2’ye düşenlerine baktığımızda görüyoruz. Yarım saat yağıyor m2 50-60 litreyi geçtiğini meteoroloji uzmanları söylüyor. Demek ki bulunduğumuz coğrafyada küresel ısınmanın getirdiği yansımaları, olayları önlemek için yeniden yapılanma gerekmektedir. Dileriz bu alanda görevli olanlar gereken çalışmaları yapıyorlardır.
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları


YAZARLAR